powrót do powiat siemiatycki


Uzdrawiające źródełko bijące u stóp Świętej Góry Grabarki

          Święta Góra Grabarka to najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce. Warto je zobaczyć i poznać jego ciekawą historię. Jest ona celem pielgrzymek wyznawców prawosławia, miejscem modlitwy i atrakcją turystyczną dla zwiedzających. Warto zobaczyć tutejsze świątynie w otoczeniu pięknej przyrody. Na Świętej Górze Grabarce są trzy cerkwie: najważniejsza i otwarta dla zwiedzających to cerkiew Przemieniania Pańskiego. Została podpalona w lipcu 1990 roku. Zniszczenia były doszczętne, zachowały się tylko dwie ikony_św. Mikołaja i Zbawiciela-oraz ewangeliarz. Nową cerkiew wyświęcono osiem lat później. W 2000 roku w ramach obchodów 2000 lat chrześcijaństwa do świątyni trafiła kopia Iwerskiej Ikony Bogurodzicy wykonana na greckiej Górze Athos. Pozostałe budynki ma Świętej Górze Barbarce to cerkwie Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radości i Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i monaster żeński Świętych Marty i Marii-jedyny prawosławny klasztor żeński w Polsce. Według legendy woda ze źródełka bijące u stóp góry uchroniła ludzi przed epidemią zarazy. Dziś jest tam kapliczka, do której przychodzą pielgrzymi, żeby zabrać trochę wody do domów albo obmyć się w niej, wierząc w to, że woda da im zdrowie, przyniesie ulgę w cierpieniu. Kilka razu w roku, w prawosławne święta, woda jest święcona
źródło:https://podroze.onet.pl/ciekawe/swieta-gora-grabarka-atrakcje-zabytki-ciekawe-miejsca-co-zobaczyc (dostęp 1.VIII.2021)

foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś.

powrót do cudowne źródełka

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.