powrót do strony zachodniopomorskie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie ¶widwińskim


Zamek w ¦widwinie

          ¶redniowieczny zamek rycerski znajduje się na lewym brzegu Regi, na północny zachód od miasta lokacyjnego. Pierwotnie gotycki, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycyzuj±cego baroku z zachowaniem elementów architektonicznych z XIV wieku. Pierwszy zamek w ¦widwinie powstał z fundacji margrabiów brandenburskich z dynastii askańskiej pod koniec XIII wieku. Zbudowane na ich zlecenie założenie obronne składało się z obwodu warownego w formie nieregularnego trapezu oraz długiego domu mieszkalnego stoj±cego przy kurtynie północnej. Wła¶ciwe castrum zaczęli wznosić dopiero kolejni wła¶ciciele miasta Wedlowie na pocz±tku XIV wieku. Sprzedali oni w 1384 roku zamek zakonowi krzyżackiemu na siedzibę wójtostwa. Krzyżacy dokonali rozbudowy i przebudowy pierwotnego założenia. Na przełomie XIV i XV wieku rozebrali stary dom mieszkalny, wznie¶li wschodnie skrzydło i duży ceglany budynek na siedzibę wójta przy kurtynie północnej. Wzniesiono również w tym czasie now± bramę i wieżę przybramn±. W 1445 roku zamek kupił elektor brandenburski Fryderyk II. Na pocz±tku XVI wieku przebudowano bramę i wzniesiono przedbramie. Od 1540 roku zamek użytkowali joannici. W XVIII wieku za ich spraw± dokonano barokizacji oraz przebudowy i rozbudowy obiektu. Wzniesiono dwa nowe skrzydła i zamknięto ostatecznie dziedziniec. W 1808 roku joannicka komandoria w ¦widwinie została zlikwidowana, a zamek przeszedł na własno¶ć rz±du pruskiego. Przeznaczono go na siedzibę urzędów. Po 1945 roku zamek został zdewastowany, a następnie spłon±ł. Został odbudowany w latach 1962-1968. Obecnie użytkowany jest przez o¶rodek kultury. Co roku na zamku odbywa się konkurs poetycki im. Jana ¦piewaka.
Ľródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_¦widwinie(dostęp 19.VIII.2018)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:B.B.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.