ZAMEK W KRASICZYNIE
Położony na trakcie Przemy¶l-Sanok, w pobliżu przeprawy przez San, zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Jego budowę rozpocz±ł pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski, potomek przybyłej tu w XVI wieku mazowieckiej szlachty zagrodowej herbu Rogala. Marcin Krasicki, uznawany za jednego z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce, przekształcił surowy zamek obronny wzniesiony przez ojca we wspaniał±, wielkopańsk± rezydencję.
Zamek, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienion± sylwetkę, jak± nadano mu na pocz±tku XVII wieku. Wybudowany w formie czworoboku zorientowany został ¶cianami według stron ¶wiata. W narożach stoj± cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (Rycerska). Prostok±tny, rozległy dziedziniec otaczaj± od północy i wschodu skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe zakończone piękn±, ażurow± attyk±. Po¶rodku skrzydła zachodniego znajduje się przedbramie z bram± i kwadratow± Wież± Zegarow±. Tędy przez zwodzony, a póĽniej kamienny most, prowadziła droga z istniej±cego niegdy¶ miasta do zamku.
Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest mieszcz±ca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługuj± również bogato rzeĽbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ¶cienne, tzw. sgraffita (ich całkowit± powierzchnię oblicza się na około 3500 m2).
Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem architektów włoskich, a prace zdobnicze i dekoracyjne wykonali arty¶ci przemyscy.
O znaczeniu ¶wietno¶ci zamku w przeszło¶ci ¶wiadczy fakt, że go¶cili w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.
Po bezpotomnej ¶mierci Krasickich zamek i dobra krasiczyńskie dziedziczyli kolejno: Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy i Pinińscy. Od tych ostatnich w 1835 roku odkupił je ksi±żę Leon Sapieha. Sapiehowie, którzy byli w posiadaniu Krasiczyna do 1944 roku, przyczynili się znacznie do jego rozwoju. Przeprowadzili renowację Zamku, założyli tartak, browar i fabrykę maszyn rolniczych. Aktywnie działali na polu rozwoju życia gospodarczego i społecznego regionu.
Po przejęciu zamku i dóbr krasiczyńskich przez państwo po II wojnie ¶wiatowej znalazło w nim siedzibę Technikum Le¶ne, a w latach siedemdziesi±tych mecenat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie.
W 1996 roku w ramach procesu likwidacji FSO, Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Przeprowadzone przez ARP S.A. prace remontowo-budowlane i konserwatorskie doprowadziły do utworzenia w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie nowoczesnej bazy turystycznej, hotelowej i gastronomicznej.
Ľródło:https://www.krasiczyn.com.pl/(dostęp 11.VI.2020)
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.