powrót do strony zachodniopomorskie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie sławieńskim


Zamek Ksi±ż±t Pomorskich w Darłowie

          Wprawdzie nie odnaleziono dotychczas dokumentów bezpo¶rednio odnosz±cych się do budowy zamku w Darłowie, ale wyniki badań archeologicznych i architektonicznych oraz przesłanki historyczne umożliwiaj± datowanie powstanie zamku na II połowę XIV wieku. Był to okres panowania księcia z rodu Gryfitów, Bogusława V i Elżbiety, córki króla Kazimierza Wielkiego. Kasi±żę w roku 1352 zakupił od bogatej mieszczki darłowskiej-Elżbiety von Behr-wyspę z młynem, z my¶l± o budowie na niej warowni. Lata 1352-1372 to czas szybko postępuj±cych prac budowlanych. W ci±gu tego dwudziestolecia wyrósł na wyspie zamek, który w swym głównym zarysie przetrwał do dnia dzisiejszego. Dzieło Bogusława V było na ówczesne czasy obiektem tak reprezentacyjnym, że już w roku 1372 odbył się w jego murach zjazd ksi±ż±t pomorskich-braci i kuzynów Bogusława.
Pierwszym władc±, który unowocze¶nił system obronny i rozbudował zamek, był ksi±żę Eryk I Pomorski. Działo się to w latach 1449-59, gdy po utracie tronu Skandynawii stary, zdetronizowany król powrócił na swe dziedzictwo. Staremu królowi towarzyszyła piękna i młoda dwórka Cecylia, która była miło¶ci± jego życia. Historycy do dzi¶ spieraj± się o to, kim była naprawdę ta tajemnicza kobieta. Czę¶ć z nich utrzymuje, że w ostatnich latach życia dobiegaj±cego siedemdziesi±tki która-została jego żon±. Jedna z ówczesnych kronik wspomina o niej jako o królowej Cecylii. Owiane tajemnic± dzieje wielkiej miło¶ci króla Eryka i Cecylii stały się inspiracj± dla artystów. Poemat Powrót księcia Eryka stworzył koszaliński poeta i prozaik Czesław Kuriata, a amerykańska dziennikarka i pisarka Lucie Lehmann-Barclay od kilku lat penetruje archiwa Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec i Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ¶ladów Cecylii i Eryka. Celem pisarki jest stworzenie powie¶ci o miło¶ci tej niezwykłej pary opartej na faktach historycznych. Pierwotny wygl±d darłowskiej ¶redniowiecznej warowni był inspiracj± do zbudowania przez króla Eryka w Danii podobnego, ale większego zamku Kronborg, w którym po latach William Shakespare umie¶cił akcję swojego Hamleta. Zamek w Darłowie jest zwi±zany również z postaci± wnuczki Eryka Pomorskiego-księżn± Zofi±. Legenda przypisuje jej, ponoć wbrew faktom historycznym, okrucieństwo, za które po ¶mierci pokutuje jako Biała Dama, kr±ż±ca po zamku. Z postaci± księżnej Zofii zwi±zana jest również romantyczna historia miłosna. Wielkim i odwzajemnionym uczuciem miała darzyć Pani darłowskiego zamku rycerza Jana z Maszewa, którego gotycka kamienica stoi do dzi¶ na roku ulicy Powstańców Warszawskich i ulicy Morskiej. Ponoć ksi±żęcy zamek z domem rycerza ł±czyło tajemne podziemne przej¶cie, którym rycerz noc± przemykał się do swojej Pani_ Historyczn± powie¶ć opart± na losach księżnej Zofii pt. Piękna Księżna napisał mieszkaj±cy wiele lat w Darłowie prozaik Zbysław Górecki. W latach pruskich zamek służył czę¶ciowo jako magazyn i popadł w ruinę. Dopiero pod koniec lat 30. XX wieku powstało tam funkcjonuj±ce do dzi¶ muzeum regionalne, którego twórc± i pierwszym kustoszem był Karl Rosenow. Obecnie Zamek Króla Eryka w ramach swojej działalno¶ci organizuje liczne wystawy czasowe. Ľródło:http://https://www.darlowo.pl/atrakcje/241/strona/1/zamek-ksiazat-pomorskich(dostęp 20.VIII.2021)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.