powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie myszkowskim


ZAMEK BOBOLICE

          Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcze¶niejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, maj±cego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony ¦l±ska. W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego-Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go póĽniej Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludno¶ci, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskuj±c z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę. Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przej±ł zamek wraz z okolicznymi wło¶ciami. W ci±gu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie wła¶cicieli, a w¶ród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy (wła¶ciciele pobliskiego zamku w Mirowie). Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować, natomiast kilkadziesi±t lat póĽniej najazd Szwedów zmienił bobolick± warownię w całkowit± ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.
     Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia-Mir i Bobol, jednak zakończenie tej historii nie było szczę¶liwe, bowiem młodszy Bobol podczas nieobecno¶ci Mira, uwiódł jego ukochan±. Rozw¶cieczony i zazdrosny Mir zabił brata oraz dziewczynę, która do dzisiaj ukazuje się na murach jako Biała Dama.
Ľródło:https://www.polskieszlaki.pl/zamek-bobolice.htm(dostęp 25.IV.2018)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.