KAPLICZKI W GMINIE SZCZAWNICA
Gmina Szczawnica-gmina miejsko-wiejska w powiecie nowotarskim, która została przekształcona z dawnej gminy miejskiej Szczawnica 1 stycznia 2008 r. Siedzib± władz gminy jest miasto Szczawnica. 1 stycznia 2008 r. zmieniono rodzaj gminy Szczawnica z miejskiego na miejsko-wiejski.
W praktyce oznaczało wył±czenie poza administrację miasta obszarów dawnych wsi Jaworki i Szlachtowa (nadaj±c im status wsi) oraz Biała Woda i Czarna Woda (nadaj±c im status czę¶ci wsi Jaworki). Z wył±czonych terenów powstał obszar wiejski gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica.
Szczawnica jest prawie 8 tysięcznym, s±siaduj±cym ze Słowacj±, przygranicznym miastem
uzdrowiskowym, obejmuj±cym swymi granicami 8789 hektarów, z czego, blisko dwie trzecie stanowi± przepiękne lasy, które maj± ogromny wpływ na jej klimat.
Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecno¶ci Ľródeł wód mineralnych, miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych, a także schorzeń narz±dów ruchu.
Uzdrowisko posiada doskonał± bazę zabiegow±, m.in. w Zakładzie Przyrodoleczniczym i Inhalatorium, wyposażonym w unikatowe komory pneumatyczne służ±ce do leczenia chorób płuc oraz komory solankowo - celkowe, w których wykonuje się inhalacje skuteczne w leczeniu astmy oskrzelowej.
Szczawnica kładzie duży nacisk na rozwój sportu, turystyki i wypoczynku zarówno zorganizowanego jak i indywidualnego. Stanowi doskonał± bazę turystyczn± przyjmuj±c± jednorazowo kilkana¶cie tysięcy go¶ci, którym zapewnia noclegi w pokojach o zróżnicowanym standardzie - od apartamentów
w budynkach sanatoryjnych, pensjonatach, hotelach i domach wczasowych, po miejsca w kwaterach prywatnych, schroniskach i polach namiotowych.
Ľródło:Szczawnica-portal miasta i gminy www.szczawnica.pl/pl/1025/0/Turystyka.html (dostęp 8.IX.2012)
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.