powrót do woj.śląskie  


KAPLICZKI W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

          Świętochłowice to miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Leżą nad rzeką Rawą, w południowej części Wyżyny Śląskiej-Wyżynie Katowickiej. Są najgęściej zaludnionym miastem w Polsce - 4 041,9 osób/km.kw. Jednocześnie są najmniejszym z miast na prawach powiatu pod względem zajmowanej powierzchni-13,31km.kw. Prawa miejskie Świętochłowice posiadają od 1 stycznia 1947. Do intensywnego rozwoju miasta przyczynił się przemysł ciężki, głównie górniczy i hutniczy. Obecnie w wyniku procesu restrukturyzacji kopalnie węgla kamiennego zostały zlikwidowane. Do dziś na terenie Świętochłowic funkcjonuje dawna Huta Florian, obecnie jako część koncernu ArcelorMittal Poland. Jednym z najciekawszych zabytków na terenie miasta jest pochodzący z XIX wieku kościół św. Piotra i Pawła.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki(dostęp 20.II.2013)

foto:Michał Mrowiec: Świętochłowice ul. gen. Wł. Sikorskiego. Murowana kapliczka tynkowa domkowa, w niej figura Jana Nepomucena, polichromowana z wtórnie wetkniętym krzyżykiem w lewej ręce foto:Michał Mrowiec. foto:Michał Mrowiec. foto:Michał Mrowiec. foto:Hanek-zdjęcie z połowy XX wieku. Kapliczka z 1860 roku ufundowana przez górnika Johanna Tomitzeka, znajdująca się przy ulicy Łagiewnickiej 10. W kapliczce jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus foto:J.Ś. Kapliczka z 1860 roku ufundowana przez górnika Johanna Tomitzeka, znajdująca się przy ulicy Łagiewnickiej 10. W kapliczce jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś.kapliczce jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus foto:J.Ś. Kapliczka z 1860 roku ufundowana przez górnika Johanna Tomitzeka, znajdująca się przy ulicy Łagiewnickiej 10. W kapliczce jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus foto:J.Ś. Kapliczka z 1860 roku ufundowana przez górnika Johanna Tomitzeka, znajdująca się przy ulicy Łagiewnickiej 10. W kapliczce jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus foto:J.Ś. foto:J.Ś. Kapliczka znajdująca się przy ulicy Bieszczadzkiej w Chropaczowie foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś.


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw powrót do strony wykaz diecezji

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.