powrót do strony podlaskie   powrót do strony kapliczki w powiecie łomżyńskim


Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika

          Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie został otwarty 19.06.1927 r. jako Muzeum Kurpiowskie. Należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Zbiory, w liczbie około 3000 eksponatów, pochodziły głównie z zasobów prywatnych Adama Chętnika i zwi±zane były z Kurpiowsk± Puszcz± Zielon±. Podczas drugiej wojny ¶wiatowej Muzeum, podobnie jak cały Nowogród, zostało zniszczone. Ocalały tylko, stoj±ce do dzi¶, dwa odrzynki pni kilkusetletnich drzew bartnych oraz brama z kłód sosnowych stanowi±ca wej¶cie do ówczesnego Muzeum od strony rzeki. Pocz±tek odbudowy skansenu przypada na 1956 r. kiedy po zamknięciu Wystawy Rolniczej w Łomży przeniesiono do Nowogrodu rekonstrukcję zagrody kurpiowskiej. W 1958 r. zagrodę udostępniono zwiedzaj±cym, a w paĽdzierniku 1963 r. otwarto dział bartniczo-pszczelarski. Przekazane muzeum w latach 60-tych, przez Miejsk± Radę Narodow± w Nowogrodzie, wzgórze Ziemowita umożliwiło dalsz± rozbudowę i rozwój Skansenu. Obecnie na powierzchni około 3,5 ha znajduj± się 23 budynki mieszkalne i gospodarcze z odpowiednim wyposażeniem oraz kilkadziesi±t obiektów tzw. małej architektury: barcie, kapliczki, studnie, bróg itp. Wszystkie budynki s± konstrukcji zrębowej, z okresu od końca XVIII w. do I połowy XX w. z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Jest to obszar o specyficznej, tradycyjnej kulturze ludowej z charakterystycznym kurpiowskim ubiorem, rzeĽb±, zdobnictwem i budownictwem drewnianym. Kurpiowskie chaty z ozdobnymi szczytami, ¶parogami, nadokiennikami, a także budynki gospodarcze m.in. spichlerze z podcieniami, ustawione na kamieniach czy "grzybkach" reprezentuj± niemal klasyczne formy w drewnianym budownictwie ludowym. W okresie letnim na terenie Skansenu odbywaj± się imprezy folklorystyczne prezentuj±ce bogat± kulturę kurpiowszczyzny Skansen Kurpiowski położony jest na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej na wprost uj¶cia Pisy do Narwi. Ze Wzgórza Ziemowita, kryj±cego resztki ¶redniowiecznego zamku, rozci±ga się wspaniała panorama na Kurpiowsk± Puszczę Zielon±.
Ľródło:http://www.skansen.kurpie.com.pl/skansen_nowogrod//(dostęp 18.VIII.2022)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.