warto zobaczyć-sanktuarium maryjne nawiedzenia naj¶więtszej maryi panny i ¶w. józefa w kro¶nie

powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie lidzbarskim


Sanktuarium Maryjne Nawiedzenia Naj¶więtszej Maryi Panny i ¶w. Józefa w Kro¶nie

          Najpierw była tu wie¶ założona w 1384 roku na miejscu pruskiej osady. Nazwę wzięła od nazwiska jej pierwszego wła¶ciciela Johanna von Crossen. Kult maryjny w Kro¶nie zwi±zany był ze znalezieniem w końcu XIV w. w nurcie płyn±cej przez Krosno Drwęcy-alabastrowej figurki Matki Bożej. W pobliżu tego miejsca ok. 1400 r. postawiono drewnian± kaplicę, a w 1593 r.-murowan±- i tam umieszczono otaczane kultem figurkę Figurka zniknęła z ko¶cioła w 1945 roku. Nie wiadomo, czy została ukryta, czy też padła łupem jakiego¶ rosyjskiego żołnierza. Obecnie istniej±cy ko¶ciół i jego otoczenie zbudowano w latach w latach 1709-1759 na dębowych palach. Aby ołtarz główny postawić dokładnie w miejscu znalezienia figurki zmieniono koryto rzeki. Fundatorem budowy zespołu odpustowego był biskup Teodor Potocki, budowniczym za¶ Hans Christopher Reimers z Ornety. Budowę ko¶cioła zakończono w 1720 roku, a wykańczanie wnętrza i zdobienia fasady dopiero w 1759 roku. Ósmego wrze¶nia 1720 r., w ¦więto Narodzenia NMP biskup Teodor Potocki w obecno¶ci siedmiu kanoników katedralnych i czterech dobromiejskich dokonał po¶więcenia ko¶cioła w stanie surowym, nadaj±c mu zachowany do dzi¶ tytuł Nawiedzenia NMP i ¶w. Józefa. Przez dwa kolejne lata trwały prace wykończeniowe a następnie kosztowne wyposażanie ¶wi±tyni. Z Gdańska pochodz± dwa dzwony, które po¶więcono rok póĽniej. Budowa zespołu pielgrzymkowego w Kro¶nie wzorowana była na znanym założeniu architektonicznym ¦więtej Lipki.
Ľródło:http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Sanktuarium Maryjne Nawiedzenia Naj¶więtszej Maryi Panny i ¶w. Józefa w_Kro¶nie(dostęp 22.VIII.2017)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.