SANKTUARIUAM MATKI BOŻEJ W BUJAKOWIE-OPIEKUNKI ¦RODOWISKA NATURALNEGO
Za symboliczn± datę powstania bujakowskiego ko¶cioła przyjmuje się rok 1500. W zwi±zku z przypadaj±cym na 2000 rok 500-leciem ¶wi±tyni została ona gruntownie odnowiona.
W prezbiterium znajduje się nowy ołtarz wzorowany na drewnianym ołtarzu z 1888r. Na szczycie znajduje się figura pelikana - jedyny element ocalały ze starego ołtarza. W centralnym punkcie ołtarza, za ruchomym obrazem patrona parafii - ¶w. Mikołaja - umieszczona została figura MB Bujakowskiej. Ciekawostk± jest fakt, że figura ¶w. Piotra, pierwszego Papieża, stoi na desce pochodz±cej z ołtarza, na którym Ojciec ¶w. Jan Paweł II odprawiał Mszę ¶w. podczas pobytu w Skoczowie. Zachowała się także zabytkowa chrzcielnica z XV/XVI w. ¦ciany prezbiterium i kaplic wykonano renesansow± technik± - sgraffito oraz ozdobiono freskami. Obrazy w głównej nawie przedstawiaj± trzy biblijne ofiary: ofiarę złożon± przez Abla, ofiarę Abrahama z jego syna Izaaka oraz najważniejsz±: Jezusa na Golgocie. Jedna z kaplic po¶więcona jest Miłosierdziu Bożemu, a druga ¶w. Józefowi - patronowi rodzin. Główna nawa - najstarsza czę¶ć ko¶cioła utrzymana jest w innej stylistyce: na ¶cianach znajduj± się złocenia, a sufit pokrywaj± deski. Na chórze znajduj± się zabytkowe organy z 1889r., wymagaj±ce gruntownego remontu. W wieży ko¶cielnej zawieszone s± 4 dzwony: "¶w. Mikołaj", "Maryja", "Barbara" oraz "Konstanty". Z witraży na wiernych spogl±daj± ¶więci: Wojciech, Jacek, Izydor, Franciszek, Antoni, Jadwiga, Barbara, Anna oraz Krzysztof.
Ko¶ciół otoczony jest starym kamiennym murem, który w przeszło¶ci pełnił także funkcje obronne. Wewn±trz murów ro¶nie 6 lip drobnolistnych, który wiek okre¶la się na około 250 - 350 lat. W ich pniach zagnieĽdziły się sowy. W 1976 roku ks. kan. Jerzy Kempa, ówczesny proboszcz, założył parafialny ogród botaniczny. Zajmuje on teren przy ko¶ciele o powierzchni ok. 1 ha. Na jego obszarze znajduje się probostwo i klasztor Sióstr Służebniczek. Ogród słynie z wielu gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Znajduje się w nim także zabytkowa studnia z 1604 r. oraz jeden z nielicznych na ¦l±sku krzyż pokutny z 1681 r. Warte wymienienia s± także: sadzawka z kwitn±cymi nenufarami, zabytkowa barć pszczela, pasieka oraz kilka kapliczek. W tyle ogrodu wybudowany został drewniany domek, w którym mieszkaj± kapłani. Obecny proboszcz ks. Jerzy Walisko rozszerzył ogród powiększaj±c go miejsce pozwalaj±ce odprawiać Msze ¶w. polowe. Dzięki niemu także pojawiły się nowe atrakcje w postaci pawi i ozdobnych kurek.
Ogród jest chętnie odwiedzany przez parafian i pielgrzymów, którzy znajduj± w nim możliwo¶ć modlitwy i wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody.
Poniżej zdjęcia kapliczek, figur i krzyży znajduj±cych się na terenie sanktuarium.
Ľródło:http://www.sw-mikolaj.katowice.opoka.org.pl/ogrod.html(dostęp 8.VI.2014)
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.