powrót do strony lubelskie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie zamojskim


Sanktuarium ¶w. Antoniego z Padwy w Radecznicy

          to ważny obiekt pielgrzymkowy, zwany Lubelsk± Częstochow±. Składaj± się na niego barokowy, jednonawowy ko¶ciół, z charakterystyczn±, widoczn± z daleka fasad±, oraz przylegaj±cy doń klasztor OO. Bernardynów. Historia klasztoru w Radecznicy zaczęła się 8 maja 1664 r., kiedy to na wzgórzu zwanym Łys± Gór±, miał się objawić ¶w. Antoni z Padwy Szymonowi Tkaczowi, mieszkańcowi wioski. Wie¶ci o cudownym objawieniu i o łaskach, jakie zostały tu udzielone, uczyniły to miejsce celem wielu pielgrzymek. Gdy dotarły one do bpa Mikołaja ¦wirskiego, sufragana chełmskiego, zakupił cał± wie¶, a następnie zwrócił się do bernardynów z propozycj± objęcia tu placówki. Bracia zostali tu ulokowani w roku 1667 r. Akt fundacyjny klasztoru datowany jest na rok 1670 r. Szybko zaczęto wznosić drewniane zabudowania ko¶cioła i klasztoru, a specjalna komisja teologów przesłuchała ¶wiadków zdarzeń i osoby, które doznały tu łask. Wnet wytworzyła się tradycja odpustów gromadz±cych ogromne rzesze obydwu obrz±dków. Murowany ko¶ciół rozpoczęto budować na stoku Łysej Góry pod kierunkiem Jana Linka, budowniczego fortyfikacji Zamo¶cia. Prace rozpoczęto w 1686 r., a konsekrację ko¶cioła urz±dzono w 1695 r. Lata 1815-1869 to okres największego ruchu pielgrzymkowego. Wtedy to powstało okre¶lenie Radecznicy jako Częstochowy Lubelskiej.
Ľródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika ¶w. Antoniego z Padwy w Radecznicy(dostęp 12.VIII.2016)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.