powrót do strony ma³opolskie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie olkuskim


ZAMEK W RABSZTYNIE

          Zamek w Rabsztynie-zamek rycerski obecnie w stanie ruiny w miejscowo¶ci Rabsztyn, na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. U podnó¿a góry, na której wznosi siê ¶redniowieczny zamek, znajduj± siê fragmenty renesansowego pa³acu zbudowanego w XVII wieku jako zamek dolny. Pierwotny zamek, o którym wzmianki pochodz± z XIII w., by³ drewniany. Murowany wybudowany zosta³ za Kazimierza Wielkiego, po którego ¶mierci przeszed³ w rêce prywatne w ramach sp³aty d³ugów. Pod koniec XIV w. z nadania króla W³adys³awa Jagie³³y zamek sta³ siê w³asno¶ci± Spytka Melsztyñskiego herbu Leliwa. W 1439 r. syn Spytka, o tym samym imieniu, zawi±za³ konfederacjê polskich husytów przeciw biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Ole¶nickiemu. Po napadzie na obraduj±c± w Nowym Korczynie radê królewsk± zosta³ pokonany w bitwie pod Grotnikami, gdzie sam poleg³. Jego maj±tek wraz z zamkiem zosta³ skonfiskowany w 1441 r. na rzecz skarbu królewskiego, a nastêpnie jako wiano Jadwigi z Ksi±¿a przeszed³ w rêce Andrzeja Têczyñskiego z rodu Toporczyków. W 1442 r. na polecenie króla Andrzej Têczyñski mia³ wzmocniæ twierdzê. Na pocz±tku XVI w. zamek znalaz³ siê w rêkach Bonerów, którzy przez trzy pokolenia sprawowali urz±d starostów rabsztyñskich. W 1573 r. Seweryn Boner go¶ci³ na zamku króla Henryka Walezego. Kolejnym starost± zosta³ w 1592 r. Miko³aj Wolski, a potem marsza³ek wielki koronny Zygmunt Myszkowski. Prawdopodobnie ten drugi w pocz±tkach XVII w. rozbudowa³ rabsztyñsk± twierdzê w stylu renesansowym. Czê¶ciowo zatraci³a ona charakter obronny. U podnó¿a zamku górnego powsta³ zamek dolny z trójskrzyd³owym pa³acem o dwóch kondygnacjach, w którym by³o 40 pokoi. Ca³o¶æ oddzielona by³a od reszty wzgórza g³êbok± fos±.W czasie potopu wycofuj±ce siê wojska szwedzkie spl±drowa³y i zniszczy³y zamek, którego ju¿ nie odbudowano. Czê¶ciowo by³ jeszcze u¿ywany do pocz±tków XIX wieku, potem zosta³ opuszczony. W drugiej po³owie XIX w. poszukiwacze skarbów wysadzili jedyn± zachowan± czê¶æ zamku - basztê oraz mury zamku dolnego.Na zamku odbywaj± siê coroczne turnieje rycerskie. Po trwaj±cej kilka lat czê¶ciowej rekonstrukcji zamku, w 2009 roku oddano do u¿ytku wie¿ê stra¿nicz± i bramê g³ówna.
¼ród³o:http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek w Rabsztynie(dostêp 20.V.2013)

foto:J.¦. Ruiny zamku w Rabsztynie foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyæ

Wszelkie prawa zastrze¿one©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materia³y i zdjêcia zamieszczone na stronie nale¿± do ich autorów. Wykorzystanie zdjêæ bez zgody autora jest zabronione.