powrót do woj.wielkopolskie


KAPLICZKI W POZNANIU

          Poznań-miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy. Piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i siódme pod względem powierzchni. Poznań jest powiązany ekonomicznie i komunikacyjnie z otaczającym go powiatem poznańskim oraz gminami Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem, tworząc razem z nimi aglomerację poznańską zamieszkałą przez ponad 1 mln osób. Miasto jest ośrodkiem przemysłu, handlu, logistyki i turystyki. Funkcjonują tu Międzynarodowe Targi Poznańskie - największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce. Poznań był jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI wieku, w przeszłości pełnił funkcję siedziby władców Polski. Jest jedynym z najstarszych lokowanych miast w Polsce - nadanie praw miejskich w 1253 r. W poznańskiej katedrze pochowani są pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław I Chrobry. Na wyspie Ostrów Tumski mieści się siedziba kurii archidiecezji poznańskiej. W 2008 r. zespół najstarszych dzielnic miasta uznano za pomnik historii. Patronami miasta Poznania są: św. Piotr i św. Paweł.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Poznań(dostęp 26.II.2013)

foto:MOs810. Kapliczka św. Wawrzyńca zbudowana w 1833. Dawniej znajdowała się w niej polichromowana rzeźba św. Wawrzyńca, która po uszkodzeniu została przeniesiona na probostwo. Fundatorami była bamberska rodzina Remleinów. Święty cieszył się dużą popularnością wśród Bambrów. W czasie II wojny światowej figura świętego została przechowana przez wywłaszczoną rodzinę Czerniaków i następnie zwrócona. 10 sierpnia urządzano specjalne procesje do kapliczki foto:MOs810. Kapliczka Matki Bożej zbudowana w 1857 z fundacji rodziny Hirschów. Zlokalizowana w centrum dookolnego bloku, tzw. rogala, jednego z najdłuższych w Poznaniu, dawniej przy ul. św. Jana 17 obecnie, od 1925, św. Leonarda, ulica w tej części nie istnieje. Zawiera ceramiczną figurę Matki Boskiej foto:MOs810. Kapliczka w Naramowicach, Poznań. foto:MOs810. Kapliczka słupowa na Winiarach w Poznaniu foto:MOs810.


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw powrót do strony wykaz diecezji

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.