polskie kapliczki i figury ¶więtych-powiat z±bkowicki mała i ¶rednia architektura sakralna

powrót do woj.dolno¶l±skie   Bardo   Ciepłowody   Kamieciec Z±bkowicki   Stoszowice   Z±bkowice ¦l±skie  Ziębice   Złoty Stok   atrakcje turystyczne w powiecie z±bkowickim   


KAPLICZKI W POWIECIE ZˇBKOWICKIM

          Powiat z±bkowicki-powiat w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolno¶l±skim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzib± jest miasto Z±bkowice ¦l±skie. Powiat leży między Górami Bardzkimi, Sowimi i Złotymi, a Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi, przecinany przez Nysę Kłodzk±. Dogodne położenie czyni z powiatu z±bkowickiego ważny element w systemie europejskich powi±zań: odległo¶ć od Warszawy i Berlina wynosi około 350 km, od Pragi i Drezna około 280 km, od Brna i Krakowa około 250 km; do Szczecina, Wiednia i Bratysławy jest niewiele ponad 400 km, do Gdańska około 600 km. Region geograficzno-historyczny położony na terenie Przedgórza Sudeckiego ma bardzo bogat± historię: głównymi miejscowo¶ciami tego terenu były od najdawniejszych czasów miasta Ziębice (niem. Muensterberg) - siedziba ksi±ż±t ziębickich i Z±bkowice ¦l±skie, które administracyjnie i gospodarczo oddziaływały na okoliczne wsie. W skład powiatu wchodz±: gminy miejsko-wiejskie: Bardo, Z±bkowice ¦l±skie, Ziębice, Złoty Stok, gminy wiejskie: Ciepłowody, Kamieniec Z±bkowicki, Stoszowice, miasta: Bardo, Z±bkowice ¦l±skie, Ziębice, Złoty Stok.
Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_z±bkowicki(dostęp 21.III.2013)

do góry


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.