polskie kapliczki i figury świętych-powiat ząbkowicki mała i średnia architektura sakralna

powrót do woj.dolnośląskie   Bardo   Ciepłowody   Kamieciec Ząbkowicki   Stoszowice   Ząbkowice Śląskie  Ziębice   Złoty Stok     atrakcje turystyczne w powiecie ząbkowickim    


KAPLICZKI W POWIECIE ZĄBKOWICKIM

          Powiat ząbkowicki-powiat w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ząbkowice Śląskie. Powiat leży między Górami Bardzkimi, Sowimi i Złotymi, a Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi, przecinany przez Nysę Kłodzką. Dogodne położenie czyni z powiatu ząbkowickiego ważny element w systemie europejskich powiązań: odległość od Warszawy i Berlina wynosi około 350 km, od Pragi i Drezna około 280 km, od Brna i Krakowa około 250 km; do Szczecina, Wiednia i Bratysławy jest niewiele ponad 400 km, do Gdańska około 600 km. Region geograficzno-historyczny położony na terenie Przedgórza Sudeckiego ma bardzo bogatą historię: głównymi miejscowościami tego terenu były od najdawniejszych czasów miasta Ziębice (niem. Muensterberg) - siedziba książąt ziębickich i Ząbkowice Śląskie, które administracyjnie i gospodarczo oddziaływały na okoliczne wsie. W skład powiatu wchodzą: gminy miejsko-wiejskie: Bardo, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złoty Stok, gminy wiejskie: Ciepłowody, Kamieniec Ząbkowicki, Stoszowice, miasta: Bardo, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złoty Stok.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_ząbkowicki(dostęp 21.III.2013)

do góry


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.