polskie kapliczki i figury świętych-powiat wieluński mała i średnia architektura sakralna

powrót do strony łódzkie   Biała   Czarnożyły   Konopnica   Mokrsko   Osjaków   Ostrówek   Pątnów   Skomlin   Wieluń   Wierzchlas   


KAPLICZKI W POWIECIE WIELUŃSKIM

          Powiat wieluński-powiat (województwo łódzkie) utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieluń. Utworzony w XIV wieku powstał na obszarze historycznej ziemi rudzkiej (wieluńskiej), istniejącej już od XIV w. Terytorialne ukształtowanie się powiatów zależało wówczas od miejsca odbywania się sądów, te zaś odbywały się w miejscach bardziej zaludnionych. Na przestrzeni wieków granice powiatu ulegały zmianom. W czasie okupacji został wcielony do Rzeszy Niemieckiej. Po wyzwoleniu odbudowano administrację powiatową wedle stanu z 1939 r. Kolejne zmiany, a zarazem duży cios ukształtowanej przez stulecia wspólnocie kulturalnej, ekonomicznej i społecznej, jaką na przestrzeni blisko ośmiu wieków była ziemia wieluńska, zadała reforma podziału administracyjnego państwa z 1 czerwca 1975 r. Powiat wieluński przestał istnieć, a jego obszar znalazł się w granicach dwóch województw: sieradzkiego i częstochowskiego. Powiat w 1999 roku zawarł umowy partnerskie z chorwackimi miejscowościami: Karlobag, Senj, Novalija a w 2010 z niemieckim miastem Ochtrup. W skład powiatu wchodzą: miasto: Wieluń, gmina miejsko-wiejska: Wieluń, gminy wiejskie: Biała, Czarnożyły, Konopnica, Mokrsko, Osjaków, Ostrówek, Pątnów, Skomlin i Wierzchlas.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/powiat wieluński(dostęp 25.II.2013)


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.