polskie kapliczki i figury świętych-powiat wejherowski mała i średnia architektura sakralna

powrót do woj.pomorskie    Choczewo   Gniewino   Linia   Luzino   Łęczyce   Reda   Rumia  Szemud   Wejherowo-miasto    Wejherowo-gmina   


KAPLICZKI W POWIECIE WEJHEROWSKIM

          Powiat wejherowski-powiat w północnej Polsce, w województwie pomorskim, utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wejherowo. Jest najludniejszym powiatem ziemskim w województwie pomorskim. Biorąc pod uwagę całą Polskę powiat zajmuje siódmą lokatę wśród powiatów ziemskich pod względem ludności. Powiat w znacznej części jest zamieszkany przez ludność kaszubską. W dwóch gminach - Szemud i Linia, wprowadzono w 2010 język kaszubski jako język pomocniczy, przy czym wprowadzono również kaszubskie nazwy miejscowości. W skład powiatu wchodzą:miasta: Reda, Rumia, Wejherowo, gminy miejskie: Reda, Rumia, Wejherowo, gminy wiejskie: Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Wejherowo. źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_wejherowski(dostęp 4.III.2013)


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.