polskie kapliczki i figury świętych-powiat pszczyński mała i średnia architektura sakralna

powrót do woj.śląskie   Goczałkowice-Zdrój   Kobiór   Miedźna   Pawłowice   Pszczyna   Suszec   atrakcje turystyczne w powiecie pszczyńskim   


KAPLICZKI W POWIECIE PSZCZYŃSKIM

          Powiat pszczyński - powiat w Polsce (województwo śląskie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej.
Jego siedzibą jest miasto Pszczyna. W skład powiatu wchodzą: gminy miejsko-wiejskie: Pszczyna, gminy wiejskie: Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Suszec, miasta: Pszczyna. Po zagarnięciu Śląska przez Prusy dawna ziemia pszczyńska, a później wolne państwo stanowe przekształcone zostało w 1742 r. w powiat, do którego włączono również ziemię wodzisławską. Powiat ten obejmował rozległy teren od Mysłowic na północnym wschodzie po rzekę Olzę, Wodzisław i przedmieścia Bogumina na południowym zachodzie. W wyniku reformy administracyjnej w latach 1916 - 1917 odłączono od powiatu pszczyńskiego okręg mysłowicki i ziemię wodzisławską. Kolejne zmniejszenia powierzchni powiatu miały miejsce w 1954 r., kiedy powstał nowy powiat tyski, a następnie w 1957 r., w którym pd.-zach. kraniec powiatu pszczyńskiego Bzie włączono do powiatu wodzisławskiego.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_pszczyński(dostęp 21.II.2013)


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.