polskie kapliczki i figury świętych-powiat jasielski mała i średnia architektura sakralna

powrót do strony podkarpackie   Brzyska   Dębowiec   Jasło-miasto   Jasło-gmina   Kołaczyce   Krempna   Nowy Żmigród   Osiek Jasielski    Skołyszyn   Tarnowiec   


KAPLICZKI W POWIECIE JASIELSKIM

          Powiat jasielski-powiat (województwo podkarpackie) utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jasło. Obejmuje część Pogórza Ciężkowickiego i Strzyżowskiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego na obszarze którego rozciąga się Magurski Park Narodowy. Przez teren powiatu przepływają rzeki Wisłoka, Jasiołka i Ropa. Jest to powiat przygraniczny. Powiat i miasto Jasło należą historycznie do Centralnego Okręgu Przemysłowego II Rzeczypospolitej. Aktualnie jest to obszar o profilu przemysłowo-rolniczym. W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie: Jasło, gminy miejsko-wiejskie: Kołaczyce gminy wiejskie: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn, Tarnowiec, miasta: Jasło, Kołaczyce.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_jasielski(dostęp 7.III.2013)


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.