polskie kapliczki i figury świętych-powiat gliwicki mała i średnia architektura sakralna

powrót do woj.śląskie   Gierałtowice   Knurów   Pilchowice   Pyskowice   Rudziniec   Sośnicowice   Toszek   Wielowieś   atrakcje turystyczne w powiecie gliwickim   


KAPLICZKI W POWIECIE GLIWICKIM

          Powiat gliwicki-powiat ziemski w województwie śląskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej.
Siedzibą powiatu jest miasto Gliwice. Powiat gliwicki położony jest w południowej Polsce, w pasie centralnym kraju, w zachodniej części województwa śląskiego i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Powiat sąsiaduje z miastami na prawach powiatu: Gliwice i Zabrze oraz powiatami ziemskimi: mikołowskim, raciborskim, rybnickim, tarnogórskim, kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim. W skład powiatu wchodzą miasta: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek. Na terenie powiatu znajduje się 8 gmin: 2 gminy miejskie (Knurów i Pyskowice), 2 gminy miejsko-wiejskie (Sośnicowice i Toszek) oraz 4 gminy wiejskie (Gierałtowice. Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś).
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_gliwicki(dostęp 21.II.2013)


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.