polskie kapliczki i figury świętych-powiat bolesławiecki mała i średnia architektura sakralna

powrót do woj.dolnośląskie   Bolesławiec-miasto   Bolesławiec-gmina   Gromadka   Nowogrodziec   Osiecznica   Warta Bolesławiecka  


KAPLICZKI W POWIECIE BOLESŁAWIECKIM

          Powiat bolesławiecki-powiat (województwo dolnośląskie) utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bolesławiec. Powiat bolesławiecki leży w południowo-zachodniej części kraju w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Jest on drugim co do wielkości powiatem tegoż województwa. Tutaj też przebiega granica pomiędzy województwami dolnośląskim i lubuskim. Powiat bolesławiecki położony jest w pobliżu granic Polski z Czechami i z Niemcami, na skrzyżowaniu dróg łączących Wschodnią i Zachodnią Europę oraz Skandynawię z Europą Południową. Duże obszary leśne zajmujące około 50% powierzchni powiatu determinują położenie i rozwój osadnictwa. Należy jednak wskazać, że powiat bolesławiecki nie należy do grupy subregionów wysoce zurbanizowanych. W ostatnich latach rozwija się na tym terenie ekoturystyka, powstają nowe szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie: Bolesławiec, gminy miejsko-wiejskie: Nowogrodziec, gminy wiejskie: Bolesławiec, Gromadka, Osiecznica, Warta Bolesławiecka, miasta: Bolesławiec, Nowogrodziec.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_bolesławiecki(dostęp 22.II.2013)

do góry


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.