polskie kapliczki i figury świętych-powiat biłgorajski mała i średnia architektura sakralna

powrót do strony lubelskie   Aleksandrów   Biłgoraj-miasto   Biłgoraj-gmina   Biszcza   Frampol   Goraj   Józefów   Księżpol   Łukowa   Obsza   Potok Górny   Tarnogród   Tereszpol   Turobin   atrakcje turystyczne w powiecie biłgorajskim   


KAPLICZKI W POWIECIE BIŁGORAJSKIM

          Powiat biłgorajski-powiat w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego, odtworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Biłgoraj. Powiat leży głównie na pograniczu Równiny Biłgorajskiej i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Północne gminy powiatu tworzą specyficzne podłużne i wąskie pasmo, przebiegające na krótkich odcinkach przez szereg równoleżnikowych mezoregionów: Wzniesienia Urzędowskie, Roztocze Zachodnie, Padół Zamojski i Wyniosłość Giełczewską. Wschodnie krańce powiatu leżą w obrębie Roztocza Środkowego. Głównymi rzekami powiatu są Tanew, Łada i Por. Na terenie powiatu znajdują się złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. Jest to region wybitnie rolniczy z dużymi obszarami leśnymi. Na terenie powiatu znajdują się cztery miasta: Biłgoraj, Tarnogród, Józefów, Frampol oraz dwie wsie będące dawniej miastami: Goraj i Turobin. Inne większe wsie to Aleksandrów, Łukowa, Sól, Różaniec, Potok Górny, Tereszpol, Zamch, Biszcza , Lipiny Dolne, Dąbrowica, Księżpol, Chmielek i Bukowina.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_biłgorajski(dostęp 25.II.2013)


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.