ko¶ciół pokoju w ¶widnicy-warto zobaczyć

powrót do woj.dolno¶l±skie   


KO¦CIÓŁ POKOJU W ¦WIDNICY

          Ko¶ciół Pokoju pw. Trójcy ¦więtej w ¦widnicy-zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończ±cego wojnę trzydziestoletni±. Należy do ¶widnickiej parafii Ko¶cioła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. ¦widnicki Ko¶ciół Pokoju był jednym z trzech Ko¶ciołów pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił cesarz Ferdynand III, w dziedzicznych księstwach Habsburgów na ¦l±sku. W księstwach tych wszystkie ko¶cioły wybudowane przez katolików i przejęte przez protestantów wróciły do ko¶cioła katolickiego. W księstwach będ±cych we władaniu Piastów ¦l±skich, w większo¶ci ewangelików, wszystkie ko¶cioły mogły pozostać protestanckie. Ko¶ciół Pokoju wybudowali ¶l±scy ewangelicy - dzięki wstawiennictwu monarchii szwedzkiej katolicki cesarz (rzymski i król Niemiec) Ferdynand, dla zachowania pokoju, zezwolił w swym katolickim kraju wybudować na ¦l±sku trzy ¶wi±tynie protestanckie. Miał to być gest tolerancji, ale i tak ustanowiono utrudnienia dla ewangelików. Kamień węgielny pod budowę ko¶cioła w ¦widnicy położono 23 sierpnia 1656 r. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch. Ko¶ciół zbudował ¶widnicki cie¶la Andreas Kaemper. Stanowi symbol pojednania polsko-niemieckiego-nie tylko ze względu na nazwę, ale też na wspóln± wizytę w ¶widnickim ko¶ciele w 1989 r. premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, kiedy obaj politycy modlili się tu o pokój i pojednanie. Ko¶ciół Pokoju w ¦widnicy został wzniesiony w systemie szachulcowym jako budowla centralna, wybudowana na planie krzyża greckiego, mierz±ca 44 m dłg. i 30,5 m szer. Na parterze i czterech piętrach empor mogło się zmie¶cić 7.500 osób (w tym 3.000 miejsc siedz±cych). Ko¶ciół był budowany z my¶l± o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co było ważne zwłaszcza w czasach ograniczania wolno¶ci wyznania dla protestantów, ponieważ była to jedna z dwóch ¶wi±tyń protestanckich na obszarze księstwa ¶widnicko-jaworskiego. Dlatego też ¶wi±tynia posiada ogromn± powierzchnię wewnętrzn± (1090 m2) i kubaturę. Do wyj±tkowo cennych elementów wyposażenia ko¶cioła należ± jego ołtarz i ambona.
Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko¶ciół_Pokoju_w_¦widnicy(dostęp 23.VI.2014)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda

Barokowe i klasycystyczne epitafia ustawione wokół ko¶cioła

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.