Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Naj¶więtszej Maryi Panny w Pelplinie
Katedra Wniebowzięcia NMP w Pelplinie-gotycki ko¶ciół, pierwotnie ¶wi±tynia klasztoru Cystersów, od 1824 siedziba miejscowego biskupa. Z dawnego zespołu klasztornego zachowała się katedra oraz czę¶ć zabudowań zakonnych skupionych wokół czworobocznego wirydarza.
Katedra jest jedn± z największych ¶wi±tyń gotyku ceglanego w Polsce (swego czasu druga w Polsce po ko¶ciele mariackim w Gdańsku). Posiada bogaty wystrój z XV-XVIII wieku, m.in. monumentalny, 25-metrowy ołtarz główny, liczne ołtarze boczne, zespół stalli, ambonę, organy boczne.
Dawny zespół klasztorny, którego główn± czę¶ci± jest katedra, jest rdzeniem obecnego miasta Pelplina. W 1258 ksi±żę Mszczuj II sprowadził z Doberanu Cystersów do pobliskich Pogódek, a następnie w 1276 konwent został przeniesiony do Pelplina.
Pierwotny niewielki kompleks budynków zast±piono w XIV wieku obecnym, monumentalnym założeniem. Budowa opactwa rozpoczęła się w II ćwierci XIV wieku, trwała do około 1400 roku. Oprócz zabudowań skupionych wokół wirydarza w czę¶ci zachodniej kompleksu wzniesiono zabudowania gospodarcze z browarem, w czę¶ci wschodniej wzniesiono niewielki ko¶ciół Bożego Ciała.
W XVII i XVIII nast±piła gruntowna barokizacja ¶wi±tyni; otrzymała bogaty wystrój m.in. ołtarze, organy i ambonę. W 1823 miała miejsce kasata zakonu, a rok póĽnej ustanowiono diecezję pelplińsk±. Cały zespół został gruntownie odnowiony i regotycyzowany w latach 1894-1899.
Ľródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika katedralna Wniebowzięcia Naj¶tszej Maryi Panny w Pelplinie(dostęp 27.VII.2016)
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.