KALWARIA PANEWNICKA
Kalwaria Panewnicka-zespół szeregu kaplic pasyjno-maryjnych usytuowanych w pobliży klasztoru oo. franciszkanów w Katowicach wraz z przyległym terenem parkowym. Teren wielko¶ci 8 ha, należ±cy do franciszkanów z Prowincji Wniebowzięcia Naj¶więtszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych
w Katowicach, ogrodzony jest murem z cegły. Na terenie kalwarii znajduj± się, oprócz stacji Drogi Krzyżowej, kaplice różańcowe oraz najstarsze miejsce kultu na terenie sanktuarium-kopia Groty Lourdzkiej z 1905-w której w okresie letnim odprawiane s± msze ¶więte i nabożeństwa maryjne.
Pomiędzy poszczególnymi kaplicami znajduj± się asfaltowe alejki. Przez Panewnick± Kalwarię przepływa rzeka Kłodnica, nad któr± wybudowano cztery mostki. Kalwaria posiada na swoim terenie ponadstuletni drzewostan. Na jej teren można dostać się przechodz±c obok klasztoru (ul. Panewnicka) lub przez bramy od ulic Zwi±zkowej
i Franciszkańskiej. Na kalwarii odbywaj± się, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, nabożeństwa Drogi Krzyżowej w plenerze.
Panewnicka Droga Krzyżowa.
Założenie topograficzne Panewnickiej Kalwarii w sposób po¶redni opiera się na topografii Miejsc ¶więtych w Jerozolimie (usytuowanie ostatnich stacji Drogi Krzyżowej na wzniesieniu, most na Cedronie itp.).
Budowniczowie, bazuj±c na idei franciszkanina, wieloletniego misjonarza w Palestynie o. Władysława Schneidera OFM, który uczestniczył w powstawaniu wcze¶niejszej z chronologicznego punktu widzenia Kalwarii Piekarskiej, wzorowali się na znanych kalwariach zwi±zanych
z histori± Zakonu Franciszkańskiego: w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Górze ¶w. Anny. Chociaż w Panewnikach znalazł się Ratusz Piłata ze scen± Ecce Homo (stacja I) oraz ¦więte Schody (gradusy), zabrakło Grobu Pańskiego zbudowanego według wzoru
jerozolimskiego z dwoma oddzielnymi pomieszczeniami i kaplicy Zrzucenia Jezusa do Cedronu, oba tradycyjne elementy istniej± w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Górze ¶w. Anny. Nie zastosowano też odległo¶ci jerozolimskich znanych w Europie już od czasów ¶redniowiecza za spraw± Adrichimiusza. W sumie na kalwarię w Katowicach-Panewnikach składa się 12 kaplic.
Kaplice różańcowe.
Cało¶ć zespołu kaplic różańcowych została ukończona i po¶więcona w 1963, a więc przed wydaniem listu apostolskiego papieża Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae wprowadzaj±cego zmiany w formie odmawiania modlitwy różańcowej-16 paĽdziernika 2002.
List ten, oprócz dotychczas odmawianych 15 tajemnic, wprowadził nowe tajemnice ¶wiatła. Na Kalwarii Panewnickiej istnieje 15 stacji odpowiednio ilustruj±cych tajemnice radosne, bolesne i chwalebne.
Istnieje projekt budowy brakuj±cych 5 kaplic wzdłuż Kłodnicy.
Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalwaria_Panewnicka(dostęp 16.IV.2013).
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot.
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.