warto zobaczyć-pałac w jabłonowie pomorskim

powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie brodnickim


PAŁAC W JABŁONOWIE POMORSKIM

          Budowę pałacu w Jabłonowie Pomorskim rozpoczęto w 1853 roku dla Stefana Narzymskiego. Projekt rezydencji powierzono cenionemu architektowi Fryderykowi Augustowi Stülerowi, który realizację swego dzieła zlecił lokalnemu architektowi, Karolowi Lorentzowi. Budowa została ukończona w roku 1859. Wła¶ciciele pałacu zmarli w Rzymie w latach sze¶ćdziesi±tych XIX wieku. Pochowani s± w kaplicy przy ko¶ciele ¶więtego Wojciecha w Jabłonowie. Pałac odziedziczyła córka Narzymskich, Marianna, która w 1873 roku wyszła za m±ż za księcia Feliksa Ogińskiego z Kozielska. Kiedy oboje zmarli nie pozostawiaj±c potomstwa wła¶cicielem pałacu został ich krewny Zygmunt Narzymski, a następnie jego syn Tadeusz. W roku 1914 wojska pruskie przejęły maj±tek i wypędziły wła¶cicieli. Spadkobiercy księżnej Ogińskiej, po ¶mierci Tadeusza Narzymskiego sprzedali pałac Państwowemu Bankowi Rolnemu w Grudzi±dzu, z kolei Bank wystawił go ponownie na sprzedaż i w 1933 roku nabyło go Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzno¶ci Bożej. Od tego czasu znajduje się on w rękach Sióstr i zgodnie z życzeniem Marii Karłowskiej stanowi siedzibę Domu Generalnego Zgromadzenia. W czasie II wojny ¶wiatowej Siostry zostały wysiedlone z pałacu a cały obiekt zajęli Niemcy. Utworzyli oni tu obóz przej¶ciowy dla rodzin polskich, zwany też obozem zniemczenia, który funkcjonował od połowy 1942 do pierwszej połowy 1943 roku. W marcu 1945 roku do maj±tku powróciły siostry pasterki i zamieszkuj± tu do dnia dzisiejszego. Po II wojnie ¶wiatowej budynki folwarczne oraz ziemia zostały przeznaczone na potrzeby PGR-u utworzonego na terenie posesji. Pałac powstał w modnym w tamtym okresie stylu, neogotyku angielskiego. Architekt wznosz±c rezydencję, prawdopodobnie sugerował się obrysem fundamentów dawnego pałacu Jabłonowskich i utworzył budowlę biegn±c± z północy na południe, z przylegaj±cymi do niej skrzydłami, wież± i basztami. Rezydencja wyróżnia się zarówno układem wnętrz jak i brył± z licznymi wieżami o różnych kształtach i wysoko¶ciach. Wnętrze pałacu posiada nieregularny układ pomieszczeń z reprezentacyjn± klatk± schodow± o schodach w konstrukcji żeliwnej oraz ze stopniami z białego marmuru. W górnej czę¶ci klatki schodowej na ¶cianie umieszczony został herb Narzymskich, także z białego marmuru. Sufity pomieszczeń na parterze zdobione s± gzymsami i fasetami, dekoracj± stiukow± w formie plafonów o motywach klasycystycznych. W głównym salonie ułożono ozdobny parkiet z dwukolorowych tafli, z dekoracj± ro¶linn± w ¶rodku. Południowe skrzydło mie¶ciło niegdy¶ ogród zimowy, ale w 1934 roku przebudowano go na kaplicę. Budowli nadano cechy tzw. kalendarza-jedna z wież symbolizowała rok, 52 pomieszczenia-tygodnie, natomiast 365 okien-liczbę dni. Cało¶ć została otoczona rozległym parkiem.
Ľródło:http://www.dworypalace.travel.pl(dostęp 31.VIII.2015)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.