Zamek krzyżacki w Ostródzie
Budowę murowanego zamku z cegły na kamiennej podmurówce rozpocz±ł około 1349 roku komtur Ostródy Günther von Hohenstein. Prace budowlane trwały stosunkowo długo i zostały przerwane litewskim najazdem księcia Kiejstuta w 1381 roku.
Zamek w OstródzieZamek założono na planie czworoboku o wymiarach 44,7x45,2 m. Od strony północnej zamek posiadał wysunięty dansker oraz wieżę w płd.-wsch. narożniku budowli. Zamek w Ostródzie swoj± sylwetk± zbliżony był do zamku zbudowanego w Lochstadt. W warowni mie¶ciło się, licz±c od wschodu: kaplica, mieszkanie komtura i refektarz. Pozostałe czę¶ci czworoboku musiały pomie¶cić: kapitularz, infirmerię, dormitoria dla braci zakonnych i komnaty go¶cinne. Do dzi¶ zachowały się ceramiczne, profilowane portale na wewnętrznych elewacjach. Komunikację w obrębie zamku zapewniały drewniane krużganki dostawione do elewacji.
Gotycki charakter budowli zachowały piwnice, gdzie przetrwały sklepienia krzyżowe na gurtach. Natomiast w przyziemiach skrzydła północnego i południowego zastosowano sklepienia krzyżowo - żebrowe. Pomieszczenia te przeznaczone były na cele gospodarcze. Po bitwie pod Grunwaldem, ostródzkim zamkiem na krótko władał ksi±żę Janusz Mazowiecki, który otrzymał go od króla Władysława Jagiełły. 19.09.1410 roku ponownie przejęli zamek Krzyżacy.
W 1629 roku w ostródzkim zamku kwaterował król szwedzki Gustaw Adolf. W latach 1633-1639 zamkiem zarz±dzał ksi±żę ¶l±ski Jan Chrystian. W 1788 roku, w czasie pożaru miasta, płomienie przedostały się do zamku, gdzie we wschodniej czę¶ci magazynowane były zapasy prochu. Wybuch spowodował zniszczenie wschodniego skrzydła. Od 21.02 do 01.04 1807 roku w ostródzkim zamku kwaterował Napoleon Bonaparte. Zamek w XIX wieku pełnił funkcję siedziby starostwa, s±du oraz służył jako mieszkanie dla urzędników. W 1945 roku, po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej zamek został spalony. Odbudowę rozpoczęto w 1974 roku. W chwili obecnej mie¶ci się w nim Centrum Kultury, Galeria, Biblioteka oraz Muzeum. Obok murów zamkowych znajduj± się fundamenty danskera.
Ľródło:http://www.zamek.ostroda.pl(dostęp 3.VIII.2020)
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.