powrót do strony opolskie  


KAPLICZKI W OPOLU

          Opole-miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Od 1950 r. stolica województwa opolskiego. Główny ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i administracyjny województwa. Siedziba władz ziemskiego powiatu opolskiego. Jedna z historycznych stolic Górnego Śląska i jedno z najstarszych jego miast Opole jest położone w Pradolinie Wrocławskiej, a wschodnie części miasta na Równinie Opolskiej. Przez Opole przepływa rzeka Odra, która rozdziela się w centrum miasta na główny nurt oraz starorzecze - Młynówkę. Lokalne rzeki: Czarnka, Malina, Olszanka i Swornica, a także 2 kanały: Kanał Wiński oraz Kanał Ulgi dla Odry. Wysokość najwyższego punktu-183,1 m n.p.m. (wzgórze przy ulicy Stara Droga, ok. 3 km od granicy z Winowem w Gminie Prószków).
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Opole(dostęp 12.III.2013).foto:Sienio. Kaplica p.w. św. Wojciecha, w zespole klasztornym dominikanów, mur., 1663, XX Opole, ul. Mały Rynek, Opole foto:Kaww. Kaplica szpitalna p.w. św. Aleksego kon. XVII, XVIII foto:Sienio foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda foto:Grzegorz Zmuda


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw powrót do strony wykaz diecezji

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.