polskie kapliczki i figury świętych-powiat nowosądecki mała i średnia architektura sakralna

powrót do strony małopolskie   Chełmiec   Gródek nad Dunajcem   Grybów   Kamionka Wielka   Korzenna   Krynica-Zdrój Łabowa   Łącko   Łososina Dolna   Muszyna    Nawojowa    Piwniczna-Zdrój  Podegrodzie  Rytro   Stary Sącz    atrakcje turystyczne w powiecie nowosądeckim   


KAPLICZKI W POWIECIE NOWOSĄDECKIM

          Powiat Nowosądecki położony jest w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Od południa graniczy z Republiką Słowacką. Jest drugim co do liczby ludności w Małopolsce. Szesnaście sądeckich gmin (Chełmiec, Gródek nad Dunajcem, Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Nawojowa, Podegrodzie, Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Stary Sącz i miasto Grybów) zamieszkuje ok. 200 tys. mieszkańców, stanowi to 0,5% mieszkańców Polski. Powierzchnia Powiatu wynosi 1550 km2 (tj. 0,49% powierzchni kraju), z czego większość zajmują tereny górskie i wyżynne (pogórza), a także doliny rzeczne Dunajca z jego głównymi dopływami: Popradem i Kamienicą. Rzeki te rozdzielają główne pasma górskie Sądecczyzny - Beskid Sądecki, Beskid Niski i Beskid Wyspowy otaczające Kotlinę Sądecką z Nowym Sączem.
źródło:www.powiat.nowy-sacz.pl/publikacje/artykuly/atrakcje_turystyczne(dostęp 19.X.2012)


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.