warto zobaczyć-gotycki zamek krzyżacki w nidzicy

powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie nidzickim


GOTYCKI ZAMEK KRZYŻACKI W NIDZICY

          Bardzo dobrze zachowana krzyżacka warownia stoi na wzgórzu na wschód od centrum Nidzicy na lewym brzegu Nidy. Obiekt nie był powi±zany z ufortyfikowanym miastem, otaczały go moczary i bagna. Cało¶ć zbudowano z cegieł na kamiennej podmurówce, na planie prostok±ta o wymiarach 50x34 m. Mury czę¶ciowo zdobione s± cegł± zendrówk±. Wjazd prowadzi przez przedzamcze z bram±, dwoma budynkami i bastej±. Dzi¶ znajduje się tu kasa oraz sklepik z obrazami i rzeĽbami, a kiedy¶ stały stajnie i mieszkała służba. Nie zachowało się drugie mniejsze przedzamcze (widać je na rekonstrukcji), obecnie na jego miejscu ro¶nie okazały d±b. Brama do zamku wła¶ciwego wysunięta jest poza lico muru obwodowego i posiada ozdobny szczyt. Broniła jej niegdy¶ brona i most zwodzony ponad such± fos±. Nad bram± znajdowała się kaplica zamkowa, a w pobliskich komnatach mieszkał wójt i kapelan. Po obu stronach bramy stoj± dwie potężne kwadratowe wieże o pięciu kondygnacjach. W piwnicach pod nimi działało więzienne. Stykaj±ce się z wieżami boczne piętrowe skrzydła służyły na cele gospodarcze oraz na kwatery dla rycerstwa i giermków. Skrzydło zachodnie (czyli naprzeciwko wej¶cia) również zwieńczone jest ozdobnymi szczytami, był to bowiem główny budynek zakonny. Posiada on dwa piętra (z pierwszym reprezentacyjnym) i piwnice. Znajduje się tu m.in. druga kaplica i refektarz z zachowanymi freskami z XIV i XV wieku. Wszystkie skrzydła zamkowe poza wschodnim na koronie murów posiadaj± ganki obronne. Prostok±tny dziedziniec zamkowy otoczony jest ł±cz±cym wszystkie budynki na poziomie pierwszego piętra, drewnianym gankiem, na który można swobodnie wchodzić. Nie zachowała się tutaj studnia i wieżyczka z klatka schodow± w narożniku płd.-wsch. Zamek warto obej¶ć dookoła, aby zobaczyć wystaj±ce z murów wykusze czyli dawne ubikacje, duże gotyckie okna ostrołukowe, strzelnice oraz pozostało¶ci drugiej linii murów z niskimi bastejami. We wnętrzach zajmowanych przez muzeum regionalne prezentowane s± wystawy archeologiczne, historyczne i etnograficzne, z oryginalnego wyposażenia niestety nic się nie zachowało. Jest tu także kawiarnia. Zamek zyskał ostatnio iluminację, warto byłoby więc zobaczyć go noc±, choć w lecie i tak prawie całkowicie zasłaniaj± go drzewa.
Ľródło:http://zamki.res.pl/nidzica(dostęp 31.VIII.2015)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.