powrót do woj.¶l±skie    


KAPLICZKI W MYSŁOWICACH

          Mysłowice (¶l. Myslowicy, czes. Myslovice, niem. Myslowitz)-miasto nad Przemsz±, w południowej Polsce, położone na Górnym ¦l±sku, w województwie ¶l±skim, w centrum Górno¶l±skiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z o¶rodków centralnych konurbacji górno¶l±skiej. Patronem miasta jest ustanowiony bull± papiesk± w roku 2000 ¶w. Jan Chrzciciel. Nazwa miejscowa Mysłowice pochodzi od starosłowiańskiego imienia Mysław charakterystyczna dla słowiańskich nazw patronimicznych wywodz±cych się od osad rodowych. Oznacza ona potomków założyciela lub wła¶ciciela miasta czyli Mysłowiczów. Domniemany Mysław miał stanowić wzór dla wizerunku męskiej głowy z herbu Mysłowic. Miasto leży w obrębie Wyżyny Katowickiej i Pagórów Jaworznickich, położone jest w południowej czę¶ci Wyżyny ¦l±skiej. Mysłowice granicz± od zachodu z Katowicami, od północy z Sosnowcem, od wschodu z Jaworznem, a od południa
z Imielinem oraz Lędzinami. Przez miasto przepływa Czarna Przemsza, Mysłowic ł±czy się z Biał± Przemsz±, tworz±c Przemszę. Przez miasto przepływa także Bolina oraz Rów Kosztowski. Mysłowice podzielone s± na następuj±ce osiedla: Bończyk-Tuwima, Brzezinka, Brzęczkowice, Centrum, Dziećkowice, Janów Miejski-Ćmok, Kosztowy, Krasowy, Larysz i Hajdowizna, Morgi, Piasek, Słupna, Stare Miasto, Szopena-Wielka Skotnica, Wesoła-Ławki.
Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Myslowice(dostęp 10.IX.2012)


foto:B.B.¦. Dzielnica Mysłowic Morgi ulica Ofiar Wrze¶nia, kapliczka ufundowana przez Josefa i Antonię Brajów foto:B.B.¦. foto:B.B.¦. foto:J.¦. Kapliczka z 1937 roku w dzielnicy Kosztowy, przy ulicy Białobrzeskiej foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw powrót do strony wykaz diecezji

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.