warto zobaczyć-zamek w mor±gu

powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie ostródzkim


Zamek w Mor±gu

          Usytuowanie osady sprzyjało wzniesieniu zamku. Oblewaj±ce Mor±g z trzech stron wody Jeziora Mor±skiego umożliwiały dostęp tylko od strony wschodniej. Drewnian± strażnicę wzniesiono tu prawdopodobnie już około 1280 roku. Była ona siedzib± prokuratora i należała do komturstwa elbl±skiego. Decyzja o podniesieniu rangi Mor±ga do wójtostwa w 1331 roku spowodowała rozpoczęcie budowy zamku murowanego na miejscu strażnicy. Z pierwszego inwentarza dotycz±cego zamku a sporz±dzonego w 1384 roku można wnioskować, że prace budowlane trwały blisko 50 lat. Zamek posadowiono na wysuniętym cyplu, tak, że tylko od południa była konieczno¶ć umocnienia budowli. Był samodzielnym systemem obronnym gdyż nie wł±czono go w obręb murów miejskich, od strony miasta zamek umocniono głębok± i szerok± fos± oraz murem obronnym. Pierwotnie na zamek składały się trzy skrzydła wzniesione na planie nieregularnym, a w narożniku wschodnim założenia znajdowała się wieża. W 1414 roku zamek zdobyły wojska polskie, ale nie na długo, ponownie zdobyty został podczas wojny trzynastoletniej przez wojska zwi±zkowe. Zamek stał się siedzib± starostów ksi±żęcych, których starostwo obejmowało tereny okolic Mor±ga i Miłakowa. Funkcję starostów objęła rodzina Dohnów, którzy w końcu XVI wieku przenie¶li się do nowo wybudowanej renesansowej rezydencji w granicach miasta. Opuszczony zamek podupadł, w 1616 roku rozebrano wieżę zamkow±. W ci±gu wieków XVII i XVIII stan ruiny pogłębiał się. Po rozbiórce z roku 1815 pozostało już tylko jedno skrzydło, północno-zachodnie, zaadaptowane na potrzeby szkolnictwa. PóĽniej dobudowano drugie skrzydło, jednak nie ma ono już prawie nic wspólnego z pierwotnym założeniem zamku. Istniej±ce dwa skrzydła tworz± plan przypominaj±cy literę L. W zachodnim skrzydle zachowała się pierwotna sień z portalem, prowadz±ca na dziedziniec. W tym skrzydle mie¶ciło się archiwum, a północne skrzydło władze przekazały na cele kulturalne.
Ľródło:https://morag.muzeum.olsztyn.pl/(dostęp 5.VIII.2020)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.