Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
zamek z XIV wieku znajduj±cy się w Lidzbarku Warmińskim, należ±cy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce.
Zamek budowano w latach 1350-1401. Prace budowlane rozpoczęto w rok po przeniesieniu z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego siedziby biskupów warmińskich.
Rozpoczęta budowa zamku w jego pierwotnym kształcie realizowana była przez biskupów, od Hermana z Pragi do Henryka Sorboma. Budynek wzniesiono na planie czworoboku o wymiarach 48,5x48,5 m.
W czasie kadencji biskupa Sorboma dziedziniec zamku otoczony został dwukondygnacyjnymi krużgankami.
Wybudowany w widłach rzek Łyny i Symsarny zamek chroniony był dodatkowo murami obwodowymi i fosami od południa i wschodu. W czę¶ci południowej zamku zlokalizowano przedzamcze.
Dojazd do zamku z miasta odbywał się przez Bramę Młyńsk± po mo¶cie przez Łynę do jakby północnego przedzamcza, gdzie umiejscowiony był młyn wodny.
Dalej przejechać trzeba było wzdłuż zachodniej strony zamku przez kilka bram do przedzamcza od strony południowej. Przedzamcze to od zamku wła¶ciwego oddzielone było such± fos±. Po przejechaniu mostu na wymienionej fosie można było się dostać na dziedziniec zamkowy przez bramę usytuowan± w centralnej czę¶ci skrzydła południowego.
Bryłę zamku w narożu północno-wschodnim zdobi wieża wysoka, a w pozostałych narożach wieżyczki na konsolach. Wieżyczki te dobudowano po pożarze zamku w 1442 roku. Ostateczny kształt uzyskały one w czasie rz±dów biskupa Watzenrode.
Dziedziniec lidzbarskiego zamku ze względu na krużganki przypomina dziedziniec Królewskiego Zamku na Wawelu. Z dziedzińca przechodzi się po kamiennych schodach (z pocz±tków XVII wieku) na główn± kondygnację, gdzie znajduj± się pomieszczenia reprezentacyjne.
Na dziedzińcu przedzamcza w centralnym miejscu znajduje się barokowy pomnik ¶w. Katarzyny z 1756, ufundowany przez biskupa Grabowskiego. W II poł. XIX w. restaurację zamku prowadził konserwator królewski Ferdinand von Quast.
W czasach gdy nie było jeszcze pałacu biskupa Wydżgi, na pomieszczenia mieszkalne wykorzystywane były pomieszczenia drugiego piętra w skrzydle zachodnim i północnym.
Obecnie większo¶ć pomieszczeń zamkowych przeznaczonych jest do zwiedzania. Prezentowane s± tu zbiory sztuki gotyckiej, portrety, dokumenty zwi±zane ze słynnymi mieszkańcami zamku oraz elementy dawnego wyposażenia sal zamkowych.
Na najwyższych piętrach zamku prezentowane jest malarstwo polskie z XIX i XX wieku oraz zbiór ikon, których znaczna czę¶ć pochodzi z Wojnowa.
Ľródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek biskupóww warmińskich w Lidzbarku Warmińskim(dostęp 12.VIII.2017)
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.