ZAMEK KRZYŻTOPÓR
Wielkim zainteresowaniem turystów ciesz± się potężne ruiny zamku Krzyżtopór w wiosce Ujazd. Rezydencja zbudowana została w latach 1631-1644 dla wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego (1587-1645).
Olbrzymi obiekt typu palazzo in fortezza posiadał ponoć ryle okien, ile jest dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni, sal tuzin-podobnie jak 12 jest miesięcy, a baszt cztery-podobnie jak kwartałów w roku; gdy wypadł rok przestępny, odsłaniano dodatkowe 366 okno.
Wyposażenie wnętrz miało ol¶niewać ogl±daj±cego. Do¶ć wspomnieć, że sufit jednej z komnat w wieży nad Ľródełkiem tworzyło akwarium, za¶ w pałacowych stajniach konie Ossolińskich jadały z marmurowych żłobów przygl±daj±c się w lustrach z kryształu. Przed wybudowaniem Wersalu Krzyżtopór był największym założeniem pałacowym w Europie, o powierzchni 1,3 hektara, długo¶ci murów około 600 metrów i kubaturze ponad 70 tysięcy metrów sze¶ciennych.
Oryginalna nazwa zamku pochodzi od emblematów krzyża i topora zdobi±cych bramę wjazdow±.
Niestety, fundator zmarł 11 miesięcy po wzniesieniu zamku, jedyny za¶ jego spadkobierca poległ cztery lata póĽniej w bitwie pod Zborowem. Równie tragiczne były losy zamku. Zajęty przez Szwedów podczas potopu, został obrabowany i zdewastowany, a ostatecznie popadł w ruinę w okresie konfederacji barskiej.
PóĽniejsi wła¶ciciele nie dysponowali ¶rodkami na odbudowę zamku.
Z rezydencji ocalały jedynie potężne fortyfikacje bastionowe na pięciobocznym zarysie, w obrębie których znajduj± się mury wła¶ciwego pałacu, wieże narożne, brama wjazdowa z pozostało¶ciami mostu, zabudowania gospodarcze wokół kilku dziedzińców oraz fragmenty fosy. Ruiny nie s± do końca zagospodarowane turystycznie, co jedynie dodaje im uroku.
Wzorem innych obiektów tego typu organizowane s± w UjeĽdzie turnieje rycerskie i inne imprezy. Na terenie rozwalisk można rozbić namiot. Przez wie¶ przechodz± piesze i rowerowe szlaki turystyczne.
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot.
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.
Ľródło:http://zamki.edu.pl/swietokrzyskie/zamek-krzyztopor(dostęp 20.VI.2017)