powrót do strony małopolskie


KAPLICZKI W KRAKOWIE

          Kraków-miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni. Położone nad Wisłą, na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. W przeszłości miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej zrzeszającej najważniejsze ośrodki handlowe w Europie. Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. W latach 1596-1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla. Obecnie jest stolicą województwa małopolskiego, a także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej. W zapisach historycznych jest uznawany za główne miasto historycznej Małopolski. Do historycznej funkcji Krakowa odnosi się jego pełna nazwa-Stołeczne Królewskie Miasto Kraków usankcjonowana prawnie przez Radę Ministrów jak i wcześniej przez naczelne władze państwowe II Rzeczypospolitej, które używały tej nazwy w swoich aktach prawnych. Również nazwy skróconej tj.: st. król. miasto Kraków, st.kr. miasto Kraków albo stoł. król. miasto Kraków. Niektóre z tych aktów prawnych obowiązują do dzisiaj. Na arenie międzynarodowej Kraków postrzegany jest jako duchowe i naukowe serce Polski.
źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Kraków(dostęp 11.III.2013)

foto:Zygmunt Put. Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Podbipięty, Mogiła, Nowa Huta, Kraków foto:Jacek555. Kapliczka (latarnia umarłych) w Parku Krakowskim w Krakowie foto:Jacek555. Kapliczka (latarnia umarłych) w Ludwinowie/Dębnikach / foto:Jacek555 foto:Radoslaw Nowak. Kapliczka przy ulicy Kopernika 44 w Krakowie z 1812 r. foto:Radoslaw Nowak foto:PawełMM. Latarnia umarłych przy kościele św. Mikołaja w Krakowie foto:Jacek555. Kapliczka Sobierajów przy ulicy Dobrego Pasterza w Krakowie foto:Zygmunt Put

Stacje Drogi Krzyżowej na terenie Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś.


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw powrót do strony wykaz diecezji

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.