KAPLICZKI W GMINIE KOŻUCHÓW
Gmina Kożuchów-gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim. Siedziba gminy to Kożuchów. Sołectwa: Bulin, Broniszów, Cisów, Czciradz, Drwalewice, Dziadoszyce - Zawada, Książ Śląski, Lasocin-Bielice, Mirocin Dolny, Mirocin Górny, Mirocin Średni, Podbrzezie Dolne, Podbrzezie Górne, Radwanów, Słocina, Sokołów, Solniki, Stypułów, Studzieniec.
Kapliczki wotywne w Kożuchowie
Z ufundowanych około 1670 roku przez Georga Abrahama von Dyherrn dwunastu kapliczek, do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie osiem. Nie jest dokładnie stwierdzone z jakiego powodu Dyherrn kazał wybudować kapliczki. Podniesiony do godności barona w 1655 roku, od 1660 roku był też właścicielem Brzegu, pełnił urząd radcy cesarskiego i był dworzaninem cesarza Leopolda. Znany był również z wielu fundacji sakralnych. Nie wiadomo czy w ten sposób chciał zaznaczyć swoje wyznanie katolickie, działo się to niedługo po wojnie trzydziestoletniej. Bardziej znana jest opowieść, że jest to podziękowanie za przeżycie dżumy, która nawiedziła ten rejon w drugiej połowie XVII w. Sam Georg Abraham von Dyherrn zmarł bezpotomnie w 1671 roku będąc również panem na Mirocinie Dolnym i Górnym. Kapliczki wotywne w formie ceglanych słupów. Otynkowane, przekryte dachówką w formie dachu namiotowego. W górnej części w płycinach od strony drogi umieszczono reliefy ze scenami biblijnymi przy drodze do Mirocina Górnego i z życia Najświętszej Marii Panny przy drodze do Mirocina Dolnego. Do dziś najlepiej czytelna jest scena ze św. Jerzym walczącym ze smokiem i koronacja Najświętszej Marii Panny. Pod koniec XX wieku kapliczki zostały poddane konserwacji.
źródło:https://zabytki.tomekzuk.com/kapliczki-wotywne-w-kozuchowie/(dostęp 14.VI.2019)
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.