Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie
zabytkowy, manierystyczny kościół obronny wzniesiony na zrębie dawnego gotyckiego kościoła z XIV wieku. Kościół usytuowany jest na wysepce na rzece Żórawka na terenie wsi Żórawina koło Wrocławia.
Cenny przykład architektury z początku XVII stulecia na Śląsku i w Polsce.
Obecna bryła kościoła pochodzi z lat 1597-1602, ale już po koniec wieku XIV w tym miejscy usytuowany był kościół gotycki, na którego podbudowie umieszczono obecną świątynię.
Kościół jest nie tylko ciekawy architektonicznie ponieważ został wykonany w duchu manieryzmu, czyli odłamie renesansu, ale i jego położenie na wyspie daje mu sporo uroku.
Jest to jedyny na dolnym śląsku kościół manierystyczny wybudowany na podwalinach gotyckiej świątyni.
Sam manieryzm nie był jakimś znaczącym okresem w sztuce, a raczej nurtem zaistniałym w renesansie w niektórych krajach, głównie we Włoszech.
Remont i przebudowa kościoła podyktowane były potrzebą przystosowania jego na potrzeby społeczności ewangelickiej, a fundatorem była prawdopodobnie rodzina Hanniwaldtów.
Świątyni kilkakrotnie remontowano i restaurowano, m.in pod koniec wieku XIX, na początku XX, w latach 60 tych i 70 tych XX w.
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie(dostęp 2.IX.2018).
Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.