powrót do strony podlaskie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie sokólskim


Ko¶ciół ¶w. Antoniego w Sokółce

           zabytkowa ¶wi±tynia rzymskokatolicka w Sokółce w stylu klasycystycznym z dwiema wieżami wybudowana w latach 1840-1848 dzięki staraniom dziekana księdza Józefa Kryszczuna. W dniu 9 czerwca 1850 roku ko¶ciół konsekrował bp wileński Wacław Żyliński. Dziekan ks. Anzelm Noniewicz ¶wi±tynię tę w latach 1901-1904 powiększył, dodaj±c w tym samym stylu dwie nawy i kaplice boczne, a także zakrystię za ołtarzem głównym i pomieszczenia pomocnicze. Od 9 kwietnia (Wielki Czwartek) 2009 siedziba Sokólskiej Kapituły Kolegiackiej. Ko¶ciół jest siedzib± parafii pw. ¶w. Antoniego w Sokółce. Cud eucharystyczny. 12 paĽdziernika 2008 r. podczas udzielania Komunii ks. wikariusz Jacek Ingielewicz, podniósł z posadzki lekko ubrudzon± hostię, któr± wskazała mu kobieta oczekuj±ca na Komunię ¦więt±. Zgodnie z ustalonymi przepisami liturgicznymi, komunikant umieszczono w wypełnionym wod± vasculum, w którym miał się rozpu¶cić. Naczynie zamknięto w sejfie w zakrystii. Po tygodniu w naczyniu na zanurzonej hostii znaleziono plamę sprawiaj±c± wrażenie krwi. 30 paĽdziernika 2008 r. hostię wyjęto i położono na korporale, na którym pozostał czerwony ¶lad.
Ľródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko¶ciół ¶w. Antoniego w Sokółce(dostęp 15.VIII.2016)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:B.B.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.