powrót do strony małopolskie   atrakcje turystyczne w powiecie nowotarskim


KO¦CIÓŁ ¦W. MICHAŁA ARCHANIOŁA W DĘBNIE

          Ko¶ciół ¶w. Michała Archanioła-gotycki, drewniany ko¶ciół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany wraz z innymi drewnianymi ko¶ciołami południowej Małopolski na listę ¶wiatowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszy ko¶ciół w Dębnie wzniesiono prawdopodobnie w XIII wieku. Obecny ko¶ciół wybudowany został w II połowie XV w na miejscu starszej ¶wi±tyni. Z tego okresu pochodz± nawa i prezbiterium. Jest to ¶wi±tynia orientowana o konstrukcji zrębowej. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych ko¶ciołów i jednocze¶nie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranic± (otrzymał jako jedyny drewniany ko¶ciół nominację w konkursie siedmiu cudów Polski), wyróżnia się sylwetk± (praktycznie niezmienion± od czasów budowy)-wkomponowan± w krajobraz i wyj±tkowo cennym ruchomym wyposażeniem, a także unikatow± polichromi± patronow± pochodz±ca z około 1500 roku, najstarsz±, w cało¶ci zachowan± w Europie, wykonan± na drewnie. Niew±tpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce. Jest wykonana w 33 kolorach i zawiera aż 77 motywów w 12 układach. Najczęstsze to ornamenty ro¶linne i geometryczne. Występuj± także w±tki figuralne i zwierzęta, w¶ród nich głównie jelenie. Szablony były wielokrotnie używane w różnych obiektach, te prawdopodobnie, ze względu na ich ¶wiecki charakter w dworach szlacheckich i magnackich. W serialu Janosik (1973) w ko¶ciele w Dębnie główny bohater brał ¶lub z Maryn±. Jednak widzom pokazano aż trzy ko¶cioły-inny, kiedy młodzi do niego wchodzili (kaplica na Polanie Chochołowskiej), ko¶ciół w Dębnie-gdzie odbywała się cała ceremonia i jeszcze inny, gdy z niego wychodzili.
Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko¶ciół ¶w. Michała Archanioła w Dębnie(dostęp 20.VIII.2014)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.