powrót do woj.¶więtokrzyskie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie ostrowieckim


KO¦CIÓŁ NAJ¦WIĘTSZEGOo SERCA JEZUSOWEGO W OSTROWCU ¦WIĘTOKRZYSKIM

wybudowany w Ostrowcu ¦więtokrzyskim w 1932 roku. Nazywany ko¶ciołem fabrycznym lub popularnie w Ostrowcu ko¶ciółkiem. Znajduje się pomiędzy ulicami Sandomiersk± a Poniatowskiego na Osiedlu Hutniczym. Ko¶ciół zaprojektowany został przez Tadeusza Rekwirowicza na pocz±tku lat 30. XX w. Fundatorem budowy był Mieczysław Iwaszkiewicz, ówczesny dyrektor zakładów ostrowieckich. Kamień węgielny pod budowę ko¶cioła położono 18 paĽdziernika 1931 r. Budowa ¶wi±tyni została ukończona w 1932 r. W 1939 r. powstała dzwonnica, w której znajdowały się dwa dzwony (o wadze 100 i 25 kg), zarekwirowane przez Niemców w latach okupacji. W 1949 r. postawiono drewnian± plebanię. Do pocz±tku lat 80. XX w. ko¶ciół kryty był gontem. W latach 1982-1984 gont na dachu ko¶cioła został wymieniony na blachę miedzian±. Ko¶ciół z drewna modrzewiowego zaprojektowany został w stylu zakopiańskim. Na ołtarzu głównym znajduje się drewniana rzeĽba Chrystusa wykonana przez rzeĽbiarza i malarza Ludwika Konarzewskiego z Istebnej. Polichromia w nawie bocznej została namalowana przez Edwardę Przeorsk±. W lewej nawie bocznej znajduje się ołtarz po¶więcony patronce górników, ¦więtej Barbarze. Przed budynkiem, na prawo od wej¶cia, znajduje się pomnik po¶więcony mieszkańcom Ostrowca pomordowanym przez NKWD w Katyniu i obozach jenieckich w Zwi±zku Radzieckim. Obok ko¶cioła usytuowana jest drewniana dzwonnica, na której obecnie znajduj± się trzy dzwony oraz krzyż z 1881 r. po¶więcony pracy górników ostrowieckich. W XIX w. w okolicach Ostrowca wydobywana była ruda żelaza, m.in. w kopalni Henryk w Szewnie oraz kopalni Józef w Jędrzejowicach.
Ľródło:ko¶iół drewniany w ostrowcu ¶więtokrzyskim(dostęp 26.VI.2017)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.