powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie aleksandrowskim


Kościół św. Jadwigi w Nieszawie

          późnogotycki kościół pod wezwaniem świętej Jadwigi w Nieszawie-polski rzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się przy ulicy Noakowskiego 13 w miejscowości Nieszawa, położonej w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie aleksandrowskim, w połowie drogi między Włocławkiem a Toruniem. Kościół w Nieszawie to budowla późnogotycka, orientowana z kaplicami barokowymi, murowany z cegły, o układzie gotyckim, z kaplicami otynkowanymi. Dwuprzęsłowe prezbiterium zamknięte ścianą prostą, z przybudówką od północy, mieszczącą kaplicę i zakrystię. Szersza i wyższa nawa trójprzęsłowa, z dwuprzęsłowymi kaplicami od północy i południa, przybudowanymi do przęseł wschodniego i środkowego. Od strony zachodniej kwadratowa wieża ze schodami w grubości muru północnego. Na wieży od strony miasta umieszczony został herb starosty nieszawskiego Michała Działyńskiego, zaś od północy na wysokości drugiej kondygnacji widnieje tablica z nazwiskiem budowniczego wieży, Pawła Rzuca. W murach kościoła tkwią do dzisiaj kule z tzw. bombard-jest to pamiątka po potopie szwedzkim. W prezbiterium sklepienie jest kolebkowo-krzyżowe z wydobytymi drutami i gzymsikami u spływów, pochodzi ono zapewne z drugiej połowy XVI wieku lub początku XVII w. W zakrystii i przedsionku sklepienie jest kolebkowe z lunetami, w kaplicy przy prezbiterium widać sklepienie późnogotyckie, sieciowe z XVI wieku. W nawie nowy strop z dekoracją kasetonową z 1952 roku. W kaplicach przy nawie sklepienia są kolebkowo-krzyżowe, pod wieżą natomiast krzyżowe. Tęcza oraz powiększone okna w prezbiterium i nawie zamknięte są łukiem ostrym, w przybudówkach natomiast półkoliście. Wejście z prezbiterium do zakrystii ma kształt półkolisty.
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół św. Jadwigi w Nieszawie(dostęp 20.VIII.2016)

foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:J.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś. foto:B.B.Ś.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz Świerkot, Beata Brachaczek-Świerkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.