powrót do strony ¶więtokrzyskie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie buskim


Ko¶ciół ¶w. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym

          gotycki rzymskokatolicki ko¶ciół ufundowany przez Jana Długosza i wzniesiony w latach 1440-1450 na gipsowym wzgórzu zbudowanym z megakryształów selenitu. Został przebudowywany w XIX w. Podobnie jak w nieodległej Wi¶licy, jest to budowla jednonawowa, której nawa ma plan zbliżony do kwadratu. Przylegaj± do niej dwie kruchty-gotycka od południa, ze znajduj±cym się na jej zewnętrznej ¶cianie zegarem słonecznym, i dobudowana w 1850 r. neogotycka, piętrowa, od zachodu. Nawa i prezbiterium posiadaj± sklepienie sieciowe. Na sklepieniu nawy umieszczono herby Wieniawa (Jana Długosza) i Dębno (biskupa Zbigniewa Ole¶nickiego), a w prezbiterium wizerunek Orła Polskiego. Nad portalem wewn±trz południowej kruchty znajduje się gotycka tablica erekcyjna ¶wi±tyni z 1450 r. PłaskorzeĽba przedstawia Matkę Bosk± z Dzieci±tkiem, ¶w. Stefana z berłem i królewskim jabłkiem oraz ¶w. Hieronima z lwem u stóp. Wewn±trz ko¶cioła znajduj± się cenne gotyckie rzeĽby. Szczególn± uwagę zwraca Chrystus na krzyżu, dzieło z ok. 1400 r. eksponowane na północnej ¶cianie nawy. W ołtarzu głównym znajduje się póĽnogotycki krucyfiks z XV w. Za ołtarzem, z tyłu, znajduje się gotyckie sakramentarium z baldachimem zwieńczonym pinaklami. W dwóch rokokowych ołtarzach bocznych z II poł. XVIII w. umieszczone s± obrazy przedstawiaj±ce NMP Niepokalane Poczęcie i ¶w. Bartłomieja, pochodz±ce z tego samego okresu. Na portalu gotyckiej kruchty od południa, wyryte s± obrysy stóp, których znaczenia nie udało się do dzisiaj ustalić. W 1957 r. wewn±trz ko¶cioła odkryto fragmenty polichromii z XVI w. Organy pochodz± z XIX w
Ľródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko¶ciół ¶w. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym(dostęp 6.V.2019)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.