powrót do woj.łódzkie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie łęczyckim


Kolegiata w Tumie

    Kolegiata w Tumie to łęczycka archikolegiata Naj¶więtszej Marii Panny i ¦w. Aleksego-jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych budowli romańskich w Polsce, a tym samym najważniejszy punkt Szlaku Romańskiego! Ciekawostk± jest, że w marcu 1992 roku nasz papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę w Tumie do rangi archikolegiaty i kilka lat póĽniej sprowadzono tu z Gniezna relikwię ¦w. Wojciecha. Kolegiata w Tumie to wspaniałe dziedzictwo narodowe, sięgaj±ce czasów tworzenia się polskiej państwowo¶ci, które koniecznie trzeba odwiedzić na swym turystycznym szlaku. To kolebka polsko¶ci. Kolegiata Łęczycka powstała już w XII wieku, najpewniej koło połowy tego stulecia, choć nie jest znana dokładna data jej budowy. Wiadomo natomiast, że konsekracja ¶wi±tyni miała miejsce 21 maja 1161, tak wiekowa jest Łęczyca. Już z zewn±trz kolegiata w Tumie robi ogromne wrażenie i nie chodzi tylko o ten wspaniały, rzadki styl romański, ale też o wielko¶ć tej budowli. Zbudowany z granitu, piaskowca i kamienia polnego. Nie od dzi¶ wiadomo, że ¶redniowieczna Łęczyca miała powi±zania z diabłem Borut± ?? Żywe s± tu legendy na ten temat, a jedna z nich mówi też o kolegiacie w Tumie. Podobnoż je¶li wspi±ć się na wieże, to zobaczysz na krawędziach ich ¶cian wgłębienia. To nic innego jak ¶lady pazurów Boruty, który nie mógł pozwolić, by na jego ziemi stał tak okazały ko¶ciół. Chciał więc przewrócić jego wieże, ale niestety nie udał mu się ten manewr i wieże stoj± do dzi¶ ??
Ľródło:https://www.polskieszlaki.pl/kolegiata-w-tumie(dostęp 7.VIII.2023)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.


Ko¶ciół ¶w. Mikołaja w Tumie

zabytkowy, drewniany rzymskokatolicki ko¶ciół filialny mieszcz±cy się we wsi Tum, w województwie łódzkim, w pobliżu archikolegiaty NMP i ¶w. Aleksego. Barokow± ¶wi±tynię z drewna modrzewiowego wzniesiono w 1761, jako jednonawow±, nieorientowan±, w konstrukcji zrębowej. Powstała w czasie przebudowy s±siedniej kolegiaty przez architekta Efraima Schroegera. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte prostok±tnie. Przylega doń z boku zakrystia. Wej¶cie do nawy prowadzi przez kruchtę. Dach kryty jest gontami i na poł±czeniu nawy z prezbiterium ma sygnaturkę z latarni±, również kryt± gontem. Przy ko¶ciele stoi parawanowa, murowana dzwonnica. Ogrodzenie jest drewniane i ma murowane słupy. W 1999 po sprowadzeniu z Gniezna do kolegiaty tumskiej relikwii ¶w. Wojciecha, na pami±tkę tego wydarzenia, w otaczaj±cym ko¶ciół ¶w. Mikołaja ogrodzie, zasadzono d±b upamiętniaj±cy ¶więtego.
Ľródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko¶ciół_¶w._Mikołaja_w_Tumie(dostęp 7.VIII.2023)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.