warto zobaczyć-sanktuarium maryjne w gietrzwałdzie

   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie olsztyńskim


Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

           istnieje tu od XVI w. kult zwi±zany z Matk± Bosk± i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w formie Madonny Piastunki z dziecięciem (Hodigitria). Nie wiadomo, kiedy został zbudowany w Gietrzwałdzie pierwszy ko¶ciół. Wiadomo, że w latach 1404-1409 proboszczem gietrzwałdzkim był ks. Jan Sterchen. Oznacza to, że prawdopodobnie już wtedy istniała w Gietrzwałdzie ¶wi±tynia. Pierwszy ko¶ciół, o którym przetrwały informacje, był konsekrowany 31 marca 1500 przez biskupa sufragana Jana Wilde. Ko¶ciół otrzymał wezwanie Narodzenia Naj¶więtszej Marii Panny, a póĽniej-¶w. Jana Ewangelisty i ¶w. apostołów Piotra i Pawła. Pod koniec XVI w. ko¶ciół był remontowany i przebudowany w stylu renesansowym-okna ostrołukowe zast±piono wówczas prostok±tnymi. W drugiej poł. XIX w. w zwi±zku z objawieniami i wzrastaj±cym ruchem pielgrzymkowym pojawiła się konieczno¶ć rozbudowy ko¶cioła. Rozbudowa oraz renowacja miały miejsce w latach 1863-1869 oraz w latach 1878-1884. W tym drugim okresie rozbudowę ¶wi±tyni prowadzono według projektu Arnolda Güldenpfenniga, autora wielu budowli sakralnych w Niemczech w II. poł. XIX w. Wówczas to ko¶ciół uzyskał kształt, w którym istnieje dzisiaj. Po 1884 przy ko¶ciele wybudowano również organistówkę. Od 1945 opiekę nad sanktuarium sprawuj± Księża Kanonicy Regularni Laterańscy. 2 lutego 1970 papież Paweł VI nadał ko¶ciołowi Narodzenia Naj¶więtszej Marii Panny w Gietrzwałdzie tytuł i godno¶ć Bazyliki Mniejszej. Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 wrze¶nia 1877. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. W 1967 papież Paweł VI udzielił zgody na koronację obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Aktu koronacji na dziewięćdziesięciolecie objawień dokonał 10 wrze¶nia 1967 prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, a udział w uroczysto¶ciach wzi±ł metropolita krakowski Karol Wojtyła. 2 lutego 1969 miała miejsce powtórna koronacja, po odnalezieniu skradzionych koron. W stulecie objawień (1977) Ko¶ciół zatwierdził ich tre¶ć jako autentyczn±.
Ľródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika Narodzenia Naj¶więtszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie(dostęp 18.VIII.2016)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:B..¦. foto:B.B.¦. foto:B.B.¦. foto:B.B.¦. foto:B.B.¦. foto:B.B.¦. foto:B.B.¦. foto:B.B.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.