powrót do woj.dolno¶l±skie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie jeleniogórskim


DWÓR CZARNE W JELENIEJ GÓRZE

          Caspar Schoff w 1559 r. rozpoczyna budowę murowanego dworu, kamiennego, piętrowego z dziedzińcem, otoczonego murami obronnymi i wież± bramn±, wysunięt± przed lico murów obwodowych. Cało¶ć została otoczona nawodnion± fos±. Po Schaffgotschach dwór przej±ł w 1584 r. Gregorius von Kahlen. Od 1606 r. wła¶cicielem Czarnego został Friedrich von Nimptsch z Sokołowca. W lipcu 1623 r. we dworze wybuchł pożar. Z 1656 r. pochodzi wiadomo¶ć, że Ernst von Nimptsch ukończył budowę i rozbudowę dworu, który uzyskał kształt zbliżony do obecnego. Prace remontowe prowadzone w latach 20. XVIII w. spowodowały likwidację renesansowych szczytów. W 1679 r. Ernst von Nimptsch sprzedał maj±tek Czarne miastu Jelenia Góra. W 1718 r. spłonęły bliżej nieopisane czę¶ci zamku, które zdaniem Scholzego zostały odbudowane. Wtedy wieża otrzymała barokowy hełm znany z ryciny, a do skrzydła wschodniego dobudowano równoległy budynek o tej samej wysoko¶ci. Około 1885 r. nast±piła przebudowa i modernizacja dworu; zredukowano bryłę o skrzydło wschodnie i rozebrano ¶ciany szczytowe, a dachy otrzymały dzisiejszy wygl±d dwuspadowy. Do przełomu wieku dzierżawcami maj±tku byli panowie Weidner i Marz. Od 1921 do 1945 r. mieszkała tu rodzina Rahm. Obecnie w dwór użytkowany jest przez Fundację Kultury Ekologicznej. Obiekt jest założony na czworok±tnym rzucie z wewnętrznym dziedzińcem dostępnym przez most, bramę i ozdobny renesansowy portal. Założenie obiegała głęboka fosa wypełniona wod±. Na osi kamiennego mostu, znajdowała się wieża bramn±. Obiekt 4-skrzydłowy z wewnętrznym dziedzińcem. W jednym z narożników zachowała się wieża z kluczowymi otworami strzelniczymi. Wystrój architektoniczny dopełniaj± w fasadzie obramienia okienne profilowane w piaskowcu. Z wystroju wnętrza zachowały się sklepienia na parterze oraz bogato profilowane stropy drewniane. Na ¶cianach pozostały fragmenty renesansowych malowideł.
Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_Czarne_w_Jeleniej Górze(dostęp 23.VI.2014)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.