powrót do woj.¶l±skie    


KAPLICZKI W CZĘSTOCHOWIE

          Częstochowa-miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolic± województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została wł±czona do województwa ¶l±skiego. Częstochowa jest położona nad rzek± Wart±, w trzech mezoregionach fizycznogeograficznych, należ±cych do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny WoĽnicko-Wieluńskiej. Jest to 12. miasto w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni i 13. pod względem liczby ludno¶ci. Częstochowa jest centralnym miastem aglomeracji częstochowskiej, a także największym o¶rodkiem gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym w subregionie północnym województwa ¶l±skiego. W mie¶cie znajduje się bazylika i klasztor na Jasnej Górze z uważanym przez czę¶ć chrze¶cijan za cudowny obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej - główny o¶rodek kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce.
Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Częstochowa(dostęp 10.III.2013)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:Adam Czyż foto:Adam Czyż foto:Adam Czyż foto:Adam Czyż foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw powrót do strony wykaz diecezji

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.