warto zobaczyć w powiecie jaworskim


ZAMEK W BOLKOWIE

          Zamek w Bolkowie-położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysoko¶ci wynosi 90 m), a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zamek ten jest zamkiem wyżynnym. Budowla zajmuje 7600 m?. Obecnie na zamku mie¶ci się Muzeum Regionalne (filia Muzeum Karkonoskiego), jest ono zarz±dzane przez stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków powstałe w 1995 r. Zamek wzniesiono z miejscowego kamienia: łupków krystalicznych diabalzaltowych o zabarwieniu zielonym i łupków czerwonych, piaskowca. Obecnie ma kształt wrzecionowaty. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest wieża z dziobem, została wzniesiona na skale zieleńcowej. W dolnej czę¶ci wieży znajduje się dawny loch głodowy. W renesansowej czę¶ci zamku (Dom Niewiast) mie¶ci muzeum.
Historia. Zgodnie z legend± wartownia na górze zamkowej stała już w IX w. jednak nie ma na to żadnych dowodów. W 807 r. miał zostać wzniesiony przez pogańskiego księcia Bolecka. Prawdopodobnie pierwsza została wybudowana kamienna wieża usytuowana w najwyższym punkcie wzgórza, otoczona drewnian± zabudow±, jednak nie ma na to dowodów w postaci pisanej. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 r. gdzie ksi±żę Bolesław II legnicki pisze o Hain castro nostro. Zamek Bolków został założony przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zwanego Łysym, póĽniej rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego, księcia ¶widnicko-jaworskiego. Polityka Bolka I doprowadziła do rozbudowy warowni chroni±cych przej¶ć przez masyw Sudetów. Przyczyniło się utrzymania niezawisło¶ci księstwa ¶widnicko-jaworskiego do końca XIV w. (najdłużej ze wszystkich ¶l±skich księstw). W połowie XIV w. zamek poł±czono z systemem fortyfikacji miejskich, jego południowy i południowo-wschodni narożnik został poł±czony z miejskimi murami obronnymi. W czasach piastowskich rezydentami zamku byli ksi±żęcy burgrabiowie, tacy jak: Logau, Schaffgotsch, Schweinichen, Salza. W latach 1301-1368 za panowania ksi±ż±t Bernarda ¶widnickiego i Bolka II Małego (od 1353 r.) zamek został powiększony. Według historyków zamek pełnił funkcję skarbca od czasów Bolka II, przez około 100 lat, póĽniej został przeniesiono do Pragi. Bolko II był bezdzietny, dlatego adoptował córkę zmarłego brata Henryka (1343 r.), Annę i ustanowił j± dziedziczk± księstwa. 27 maja 1353 r. odbył się ¶lub Anny z królem czeskim Karolem IV. 3 lipca zapisał Bolko II Annie i Karolowi IV księstwa, warunkiem było to, że do swojej ¶mierci będzie mógł nimi władać, tak samo jak jego żona księżna Agnieszka Habsburska. W 1392 r. zamek przeszedł na własno¶ć królów czeskich. Do tego roku najprawdopodobniej od czasów Bolka I zamek pełnił rolę skarbca. W czasie napadów husytów miasto zostało zniszczone, ale zamek nie. W 1463 r. król czeski Jerzy z Podiebradów osadził w zamku rycerza (Hans von Tschirnhaus), który zasłyn±ł w okolicy z rozbojów. Stało się to powodem zorganizowania przez mieszczan wrocławskich i ¶widnickich zbrojnej wyprawy na zamek w 1468 r. pod przywództwem Guncela II ¦winki. W 1491 r. oblegał zamek król czeski Władysław II Jagiellończyk. Na pocz±tku XVI w. zamek za spraw± króla Ferdynanda I zostaje przekazany wrocławskiemu biskupowi w dożywocie. Biskup na polecenie monarchy podejmuje rozbudowę zamku. W latach 1539-1540 zamek pod kierownictwem lombardzkiego architekta Jakuba Parra został przebudowany. Powiększono przede wszystkim obszar warowny. Wybudowano, otoczone murami i bastejami, dziedzińce w czę¶ci południowo-zachodniej oraz od strony miasta. Umocnienia te poł±czono z dwiema basztami miejskimi. Wieża zyskała jaskółczy ogon. Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Bolkowie(dostęp 21.VI.2014)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.