powrót do strony lubelskie     


KAPLICZKI W BIAŁEJ PODLASKIEJ

          Biała Podlaska-miasto na prawach powiatu w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielko¶ci miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. W podziale fizycznogeograficznym Biała Podlaska znajduje się na pograniczu Niziny Południowopodlaskiej i Polesia Zachodniego. Granica tych makroregionów biegnie po lewej stronie Krzny, wzdłuż łagodnej krawędzi wysoczyzny Równiny Łukowskiej, gdzie lokowano o¶rodek miejski. Południowe czę¶ci miasta wraz z dolin± Krzny leż± w Zaklęsło¶ci Łomaskiej. Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 49,4 km.kw. i jest największa spo¶ród miast Podlasia Południowego. Przez miasto przepływa kilka rzek, z których największ± jest Krzna _ lewy dopływ Bugu; pozostałe to Klukówka i Rudka. W latach 1919_1939 należało administracyjnie do województwa lubelskiego. W latach 1946-1975 także do województwa lubelskiego. W latach 1975_1998 stolica województwa bialskopodlaskiego.
Ľródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/biała podlaska(dostęp 25.II.2013)


foto:ArPiCh foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.


powrót do strony gminy alfabetycznie powrót do strony gminy według województw powrót do strony wykaz diecezji

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.